Hlavní obsah

Tutanchamón spočine v alabastrovém muzeu

Egypt ve středu představil maketu nového muzea, které má do roku 2009 vzniknout v blízkosti pyramid v Gíze. Mezi 100 000 artefakty, které zde mají být vystaveny, bude také mumie krále Tutanchamóna.

Tutanchamón spočine v alabastrovém muzeu

Irská projekční firma Heneghan Ping Architects navrhla budovu s planoucím alabastrovým průčelím a střechou členěnou do trojúhelníků, takže působí, jako by se v ní odrážely hrobky někdejších egyptských králů.

Egyptská vláda chce do projektu Velkého egyptského muzea investovat půl miliardy dolarů. O půjčce už začala jednat s japonskou bankou pro mezinárodní rozvoj. Na projekt bude určeno také 40 miliónů dolarů, které chce Káhira získat ze zapůjčení předmětů z Tutanchamónovy hrobky k výstavám v zahraničí. Stavět by se mělo začít ještě letos.

Setkání linií pyramid

Muzeum bude asi dva kilometry od pyramid. Střecha je koncipována tak, že po prodloužení se jedna z jejích linií protne s horní částí Cheopsovy a druhá se špičkou Raachefovy pyramidy. Průčelí o ploše asi 600 metrů čtverečních bude obloženo průsvitným alabastrem, který bude za tmy osvětlen a bude planout do noci. Do stavby, v níž bude k dispozici 38 000 metrů čtverečních plochy, se bude vstupovat branou ve tvaru trojúhelníku.

"Muzeum stojí na místě, kde se střetává úrodné údolí s pouští, tedy tam, kde podle starých Egypťanů existoval posmrtný život. Bude to místo posledního odpočinku pro Tutanchamóna," řekl šéf vládního výboru pro stavbu muzea Jásir Mansúr.

V nové stavbě se najde prostor i pro sluneční bárku, v níž bylo možná do hrobky dopraveno Cheopsovo tělo a která je nyní uložena v samostatné budově poblíž pyramid. Postěhuje se sem rovněž třiaosmdesátitunová socha Ramsese II., která je nyní k vidění v Káhirském muzeu.

Tato budova byla postavena před 100 lety pro asi 5000 exponátů. Na 100 000 artefaktů je proto uloženo v různých skladech, neboť vláda pro ně postrádá výstavní prostory.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků