Hlavní obsah
 

Z ledovce se utrhl kus ledu a turisté začali prchat před valící se vlnou

Netradiční zážitek mají za sebou turisté, kteří se vypravili na túru do islandské laguny Jökulsárlón. Přímo před jejich zraky se odlomil obří kus ledovce a zřítil se do vody. Turisté se rychle otočili a dali se kvapně na ústup, k pláži totiž mířila obrovská vlna.

 
Z ledovce se utrhl kus ledu a turisté začali prchat před valící se vlnou

Ledovec Breiðamerkurjökull přišel o svou část v neděli 31. března.

Vlny, které se ve vodě vytvořily bezprostředně po tomto telení - jak se nazývá proces, při kterém dochází k odlamování obrovských kusů ledu z ledovců - ukazuje, jaká masa se do vody zřítila.

Turisté ale ve velkém nebezpečí nebyli. „Tohle místo je přístupné jen přes horské cesty a každý z těch, co jsou na videu, byl předtím pečlivě instruován okamžitě opustit pláž, kdyby došlo k telení,“ uvedl autor nahrávky - patrně horský průvodce - pro agenturu Reuters.

„Vzhledem k velikosti a blízkosti telení to bylo vcelku těsné, ale všichni zůstali v suchu a bezpečí,“ dodal.

Existují dvě teorie, proč se odlamování říká právě telení. První hovoří o tom, že tento jev pozorovali jako první velrybáři. U velkých kytovců se totiž používá terminologie jako u skotu. Žijí ve stádech a mláďata se nazývají telata (calves). Ledovce svou velikostí rybářům velryby připomínaly.

Druhá teorie říká, že výraz calving (telení) je zde použit v prapůvodním významu, totiž narodit se. Z ledovce (v angličtině glacier) vzniká nový útvar, který se u nás nepřesně nazývá rovněž ledovec, ale přesnější výraz by byl (pokud kus ledu padá do moře) ledová hora, iceberg či eisberg.

Někdy je v češtině používán výraz kra, ovšem rovněž nepřesně, neboť kra je plochý kus ledu, který vznikne na hladině mrznutím vody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků