Hlavní obsah
V roce 2011 italská policie zveřejnila pravděpodobnou podobu italského mafiána. Foto: Profimedia.cz

Turista se podobal mafiánskému bossovi. Z restaurace putoval do věznice

Italští státní zástupci nechali minulý týden v Nizozemsku zatknout muže, o kterém se domnívali, že je nejhledanějším bossem sicilské mafie. Britský turista se však zločinci pouze podobal a po několika dnech strávených ve věznici s nejvyšší ostrahou byl propuštěn na svobodu, napsal v úterý deník La Repubblica. Případ způsobil v Nizozemsku pozdvižení.

V roce 2011 italská policie zveřejnila pravděpodobnou podobu italského mafiána. Foto: Profimedia.cz
Turista se podobal mafiánskému bossovi. Z restaurace putoval do věznice

Čtyřiapadesátiletého britského turistu, který ale trvale žije ve Španělsku, zadržely při zásahu v restauraci v Haagu speciální bezpečnostní síly. Nizozemská policie podnikla zásah na základě žádosti prokuratury v Tridentu, podle níž byl muž Matteo Messina Denaro, jenž je nejhledanějším italským zločincem. Vyšetřovatelé ho považují za nejvýše postaveného muže v sicilské mafii Cosa Nostra.

Britský turista byl držen ve vazbě ve věznici s nejvyšší ostrahou ve Vughtu. Tam vyšetřovatelé důkladně prošetřili jeho totožnost, což ukázalo, že muž není hledaným zločincem. Úřady ho z vazby propustily o víkendu.

Mužův advokát Leon van Kleef řekl deníku The Guardian, že zpočátku považoval zprávu o zatčení svého klienta za vtip. „Můj klient se narodil a vyrostl v Anglii a má neuvěřitelně silný liverpoolský přízvuk. Od začátku bylo jasné, že se jedná o nedorozumění,“ uvedl van Kleef. Podle něj muž přicestoval do Haagu, protože je velkým fanouškem formule 1 a zúčastnil se Velké ceny Nizozemska. Muž podle van Kleefa zažil „zlý sen“ a je možné, že bude žádat odškodnění.

Za vše může zřejmě chyba v komunikaci

Případ vyvolal v Nizozemsku kritiku místních úřadů. Ty však poukázaly na to, že musely na žádost italských prokurátorů jednat. „Když nám řeknou: zadržte tuto osobu, tak to musíme udělat. Máme vzájemné dohody, které musíme ctít,“ řekl představitel policie nizozemské stanici NOS.

Podle deníku La Repubblica chyba pravděpodobně vznikla tím, že prokuratura v Tridentu nesdělila své poznatky prokuratuře v Palermu a speciálním protimafiánským útvarům. Ty podle deníku dostávají z celého světa každý měsíc desítky hlášení o pohybu Messiny Denara a mají zaběhnutý systém, jak informace ověřit. V drtivé většině případů se totiž ukáže, že informace není správná.

Matteo Messina Denaro je na útěku před italskou justicí od roku 1993. Byl odsouzen k doživotí za řadu zločinů, podle státních zástupců patřil mezi zadavatele bombových atentátů na protimafiánské prokurátory Giovanniho Falconeho a Paola Borselliniho v roce 1992. Policie má jen jednu starší fotku zločince, na jejímž základě sestavila pravděpodobnou současnou podobu Messiny Denara.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků