Hlavní obsah
Fototerapie (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Trudomyslným Finům by mohla pomoci světloléčba ve vlacích

Finům, kteří se během zimního období špatně vyrovnávají s polární nocí, by v budoucnu mohla ve vlacích a dalších prostředcích hromadné dopravy pomáhat světelná terapie. S tímto nápadem přišel podle televize YLE Timo Partonen z finského institutu národního zdraví (THL). Partonen ve svém výzkumu uvádí, že vážné známky trudnomyslností se na podzim a v zimě objevují u každého pátého dospělého obyvatele Finska.

Fototerapie (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Trudomyslným Finům by mohla pomoci světloléčba ve vlacích

Partonenův nápad světloléčby finské dopravní podniky považují za zajímavý, neboť země je kvůli své severní poloze vystavena během zimy delším nocím než jižnější státy.

Šéf MHD v Helsinkách Ville Lehmuskoski chce, aby návrh vyhodnotili další zdravotní odborníci. Podobný postoj zastává i Salla Ketolaová z vedení finských drah VR. Ta nevylučuje, že zóny pro fototerapii vzniknou jen v některých částech vlaků, neboť ne každý cestující bude mít o takovou službu zájem.

Partonen světloléčbu označil za efektivní prostředek boje proti sezonní afektivní poruše (SAD), která je spojena s podzimním a zimním obdobím a která se vyznačuje extrémní únavou a depresemi.

Hlavní důvod propuknutí trudnomyslnosti vidí výzkumník v tom, že šero a dlouhé noci narušují pravidelné spací návyky, což ještě zhoršuje to, že lidé nedostatečně odpočívají. Finům proto Partonen doporučuje pořídit si lampy, které simulují sluneční svit. Pod tímto světlem by pak lidé měli trávit až hodinu denně, nejlépe hned ráno ještě před devátou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků