Hlavní obsah
Foto: Petr Hejna

Trojnásobné zatmění

Hubblův dalekohled pozoroval vzácný úkaz zatmění největší planety Sluneční soustavy hned třemi z jejich satelitů. Hubblův dalekohled tak pomocí citlivé infračervené kamery zachytil situaci, která se neopakovala plných šest desetiletí.

Foto: Petr Hejna
Trojnásobné zatmění

Přestože přechod některého z více než šedesáti měsíců před planetou Jupiter není vzácný úkaz, jen málokdy máme možnost pozorovat na disku plynného obra hned tři z nich.

Čtyři největší Měsíce Jupitera (Io, Europa, Ganymedes a Callisto) objevil už Galileo v roce 1610. Jedná se velmi velká tělesa, která si rozměrem nezadají s Merkurem, v případě Ganymeda dokonce se Zemí (jeho poloměr je jen o přibližně tisíc kilometrů menší).

:. FOTO: NASA, ESA

Na snímku z Hubblova dalekohledu najdeme ovšem jenom dva z nich. Ió, který obíhá nejblíže planetě, je zachycen nad středem snímku jako světlý kotouček vrhající menší temný stín vlevo. Druhý měsíc Ganymedes je o něco výš, jako malý namodralý kotouček. Jeho stín se promítá u levého okraje planety. Poslední těleso, měsíc Callisto, na snímku chybí. Jeho stín však najdete v pravé horní části disku planety.

Svět obřích satelitů zkoumala sonda Galileo, která zanikla v září minulého roku v hustých vrstvách planety. V současné době jsme tak odkázání při výzkumu Jupitera pouze na pozemské přístroje, případně sondy, které kolem něj proletí.

Takovou je například mise Cassini-Huyghens. Gravitační prak největší planety ji pomohl nabrat v roce 2000 rychlost a navedl ji k Saturnu. V těchto dnech probíhá náročné zpracování z poslední zajímavé události - průletu této sondy kolem největšího saturnova satelitu Titanu. Velmi vzrušující událostí by mělo být přistání pouzdra Huyghens na povrchu tohoto měsíce čtrnáctého ledna příštího roku.

A je vůbec možné spatřit v těchto dnech Jupiter na hvězdné obloze? Ano, dokonce k tomu nepotřebujete ani dalekohled. Planetu najdete společně s Venuší na ranní obloze nad východem. Dnes ráno byla dokonce obě tělesa velmi blízko u sebe, nastala konjunkce. Postupně se budou vzdalovat, ale úkaz bude pozorovatelný ještě několik dalších dnů. Pokud se tedy budete chtít podívat, musíte si ráno přivstat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků