Hlavní obsah
Vydražené úlomky měsíční horniny Foto: Profimedia.cz

Tři kousky měsíční horniny se vydražily za 19 milionů

Aukční síň Sotheby's vydražila v New Yorku za 855 000 dolarů (asi 19,5 milionu korun) trojici malých měsíčních úlomků, které jsou považovány za jediné legálně držené vzorky z Měsíce v soukromém vlastnictví. Sotheby's předpokládala, že aukce by mohla vynést až milion dolarů (22,7 milionu korun), ale to se nestalo.

Vydražené úlomky měsíční horniny Foto: Profimedia.cz
Tři kousky měsíční horniny se vydražily za 19 milionů

Prodané fragmenty měsíčního povrchu dopravila na Zemi sovětská automatická sonda Luna 16, která 20. září 1970 přistála v oblasti Moře hojnosti. Vrtná souprava následně odebrala vzorek horniny o hmotnosti asi 100 gramů, který poté v návratovém pouzdře odletěl na Zemi. Zhruba gramový vzorek tehdy Sověti poskytli i československým vědcům.

Vydražené tři úlomky původně patřily vdově po konstruktérovi sovětských raket Sergeji Koroljovovi, která je darem dostala od sovětské vlády.

Tento vzorek byl v roce 1993 v aukci v Sotheby's prodán za 442 500 dolarů neznámému americkému sběrateli. Suma byla tehdy považována za mimořádnou, neboť odhad činil jen 30 000 až 50 000 dolarů.

Měsíční hornina  se považuje za majetek vlády

Dovezené měsíční vzorky jsou považovány za majetek vlády. I tak jsou ale známé případy, kdy soukromé osoby v USA tvrdí, že vlastní měsíční úlomky. Zdokumentována je také událost, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) takový vzorek zabavil.

Za majitelku měsíčního prachu se prohlašuje i Laura Ciccoová, jejíž otec Tom Murray byl dlouholetým přítelem Neila Armstronga, který jako první člověk vstoupil 20. července 1969 na povrch Měsíce. Ciccoová tvrdí, že jako dítě spolu se vzorkem dostala od Armstronga i lístek s věnováním.

Zda má v darované zkumavce ale skutečně měsíční prach, vědecké rozbory jednoznačně nepotvrdily. Odborný posudek konstatoval, že je možné, že směs tvoří skutečný měsíční prach smíchaný s pozemským.

Zajímavý je i případ Nancy Carlsonové, která v roce 2015 ve vládní aukci koupila za 995 dolarů (22 700 korun) sáček na vzorky, který použil Armstrong a který před lety zmizel z archivu NASA. Když se po prodeji ukázalo, že v sáčku, který se do aukce dostal nedopatřením, jsou stále stopy měsíčního prachu, žádala NASA o jeho vydání. Carlsonová to odmítla a po dvouleté právní bitvě soud v roce 2017 vyhrála. Ihned poté sáček v Sotheby’s vydražila za 1,8 milionu dolarů (41 milionů korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků