Hlavní obsah
Podnik musel záhy zavřít. Foto: Profimedia.cz

Stalinův kebab musel zavřít. Komunistická výzdoba pobouřila zákazníky

Moskevské bistro s kebabem muselo zavřít pouhý den po otevření. Důvodem bylo pobouření, které vzbudila jeho provokativní výzdoba s motivem sovětského diktátora Josifa Stalina, uvedla agentura Reuters.

Podnik musel záhy zavřít. Foto: Profimedia.cz
Stalinův kebab musel zavřít. Komunistická výzdoba pobouřila zákazníky

Podnik s názvem Stalin Doner měl v logu hned nad dveřmi velký portrét komunistického vůdce. Vevnitř pak zákazníky čekala obsluha oblečená do dobové policejní uniformy a jednotlivá jídla nesla jména komunistických předáků.

„Plně jsme otevřeli předevčírem a obsloužili na 200 zákazníků,” řekl Stanislav Voltman. „Právní důvody (pro zavření bistra) nebyly,” dodal s tím, že policie ho ale nejprve donutila sejmout Stalinův portrét a místní úřady pak údajně vyvinuly „obrovský tlak”, který ho donutil podnik zcela zavřít.

Design restaurace byl předmětem vášnivých debat lidí na sociálních sítích, z nichž někteří jej označovali za nechutný.

Stalinova vláda se nesla ve znamení masových represí, táborů nucených prací a hladomoru. V období takzvaného Velkého teroru v letech 1936 až 1938 bylo podle konzervativních odhadů popraveno téměř 700 tisíc lidí. Počty obětí řízeného hladomoru na Ukrajině (takzvaný holodomor) se pohybují v milionech.

V zemích bývalého Sovětského svazu však Stalina stále mnoho lidí chová v úctě, především kvůli jeho zásluhám na porážce nacistického Německa za druhé světové války.

„Nějakou publicitu na sociálních sítích jsem očekával,” řekl Voltman. „Ale nečekal jsem, že všechny televizní stanice, všichni reportéři a blogeři se sem nahrnou a budou tu stát frontu jako do Leninova mauzolea.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků