Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Slovem roku 2020 je lockdown

Slovem roku se podle vydavatelů anglického výkladového Collinsova slovníku stal „lockdown“ neboli uzávěra či plošná karanténa. Tu letos mnoho zemí zavedlo s cílem zastavit šíření koronavirové nákazy. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Slovem roku 2020 je lockdown

Podle autorů slovníku výraz lockdown odráží sdílenou zkušenost miliard lidí po celém světě. Lexikografové slovníku každoročně sledují korpus zahrnující 9,5 miliardy slov. Z nich vyberou deset nových a význačných termínů. Užití slova lockdown letos zdokumentovali kolem 250 tisíc, loni jen 4000.

„Jazyk je odrazem světa kolem nás a roku 2020 dominuje pandemie,“ uvedla odborná konzultantka Collinsova slovníku Helen Newsteadová. „Lockdown ovlivnil způsob, jakým pracujeme, studujeme, nakupujeme a stýkáme se,“ dodala.

Mezi dalšími s pandemií spojenými slovy jsou v první desítce například výrazy: nucená dovolená (furlough), klíčový pracovník (key worker), izolovat se (self-isolate), společenský odstup (social distancing) či koronavirus. Lockdown Collinsův výkladový slovník definuje jako „přísná omezení cestování, společenské interakce a přístupu na veřejná místa“.

BLM, Megxit či mukbang

V první desítce jsou letos také slova, která nejsou spojená s koronavirem, ale odrážejí společenské a politické otřesy letošního roku. Užívání zkratky BLM (hnutí: Black Lives Matter – Na černošských životech záleží) podle lexikografů slovníku stouplo o 581 procent po květnové smrti neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v americkém Minneapolisu.

Do výběru anglického slovníku se také dostal výraz „Megxit“, který se podobá slovu brexit a označuje letošní oznámení britského prince Harryho a jeho manželky Meghan, že se zříkají svých oficiálních povinností v rámci britské královské rodiny i peněz z veřejných zdrojů.

Dalšími vybranými slovy jsou „TikToker“, což je člověk, který sdílí obsah na sociální sítí TikTok, a „mukbang“ - výraz pocházející z korejštiny, jenž označuje člověka, který zveřejňuje videa, na nichž konzumuje velké množství jídla.

Loni bylo slovem roku Collinsova slovníku slovní spojení „klimatická stávka“, odrážející rok, ve kterém se 17letá aktivistka Greta Thunbergová stala tváří globálního hnutí za ochranu klimatu. Své slovo roku vybírají také vydavatelé oxfordských slovníků. Loni jím bylo slovní spojení „stav klimatické nouze“.

Češi loni vybrali motýle

České slovo roku vybírají čtenáři v anketách, loni na plné čáře ve všech zvítězil výraz „motýle“, který použil premiér Babiš na výroční schůzce Česko-německé obchodní průmyslové komory. Další výrazy pak reflektovaly významné události onoho roku. V žebříčku se tak umístila slova jako „Greta“ či „audit“.

Opravdu zapamatování hodné slovo si v roce 2016 vybrali Rakušané. V tomto roce se muselo opakovat druhé kolo prezidentských voleb, které kvůli nesrovnalostem při sčítání zrušil ústavní soud a následně muselo být odloženo kvůli vadným korespondenčním lístkům.

Proto u našich jižních sousedů zabodoval výraz Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung, neboli odsunutí opakování druhého kola voleb spolkového prezidenta. Díky vlastnosti němčiny skládat jednotlivá slova do sebe má tento výraz úctyhodných 51 písmen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků