Hlavní obsah
 

Ruská vesnička je v obležení 56 ledních medvědů

Horké chvíle na studeném severu zažívají v těchto dnech obyvatelé odlehlé vesničky Ryrkajpij. V okolí obce se totiž usídlilo nejméně 56 ledních medvědů usilovně hledajících potravu. Obyvatelé teď nepouští děti samotné ven a utvořili speciální medvědí hlídky.

 
Ruská vesnička je v obležení 56 ledních medvědů

Pro obyvatele vesnice v odlehlém koutě Čukotského poloostrova to není nová situace. Podobnou zažili už loni, kdy se však v blízkosti vesnice pohybovalo odhadem přes dvacet šelem. Ryrkajpij totiž leží v blízkosti migrační trasy ledních medvědů.

Na přítomnost ledních medvědů jsou obyvatelé zvyklí, obyvatele děsí však jejich nezvykle velký počet způsobený pravděpodobně letošním abnormálně teplým počasím v regionu. „Téměř všichni medvědi jsou vyhublí. Jsou tu dospělí samci, adolescenti i matky s mláďaty,“ uvedla pro server Siberian Times Taťjana Miněnková z Medvědí hlídky organizace WWF.

Poblíž vesnice se to medvědy jen hemží. Tito byli vyfotografováni 3. prosince.

Foto: AFP PHOTO / World Wildlife Fund Russia / Maksim DYOMINOV, Profimedia.cz

Na mysu Koževnikov, kde vesnička leží, se lední medvědi krmí zdechlinami tuleňů, které tu zbyly z léta po velké tulení kolonii. Vesnice proto zřídila speciální medvědí hlídky, které mají za úkol medvědy monitorovat a udržet od vesnice v bezpečné vzdálenosti.

K pracovníkům WWF Miněnkové a Maksimu Deminovovi se do hlídky přidali i dobrovolníci z vesnice. Objíždí vesnici na sněžných skútrech, které případné medvědí vetřelce odehnat. Odstřel ledním medvědů je v Rusku ilegální, hlídky jsou však vyzbrojeny zbraněmi s gumovou municí, která by měla na odstrašení stačit.

Místní úřad zatím zrušil veškeré veřejné akce, děti se nesmějí pohybovat bez doprovodu a do školy a ze školy je dopravuje autobus. Školy a školky navíc hlídají další dobrovolníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků