Hlavní obsah
 

Popocatépetl se opět hlasitě ozval

Sopka Popocatépetl, kterou Mexičané označují familiárně El Popo, je aktivním stratovulkánem nedaleko Mexico City. Vulkanická aktivita tu probíhá od ledna roku 2005, někdy se však sopka ozve hlasitěji. Jako v noci z úterý na středu, kdy nad vulkánem zaznělo přes deset silných explozí.

 
Popocatépetl se opět hlasitě ozval

Mexické Národní centrum pro prevenci přírodních katastrof (CENAPRED) zaznamenalo na 215 sopečných exhalací, 14 silných explozí a dvě vulkanická zemětřesení o magnitudu 1,5 a 2,5, tedy takové, kterých si lidé nevšimnou, ale seismografy je zaznamenají.

Sopka též vychrlila obrovský mrak popela, který by dle varování Centra pro monitorování sopečných zplodin ve Washingtonu (VAAC) mohl dosáhnout až výšky šesti kilometrů. Slabou vrstvou popela byly zasypány města poblíž sopky, Atlautla, Ozumba, Ayapango a Ecatzingo.

Varování centra CENAPRED už od května zůstává na „žluté fázi 2“. Po ní následuje ještě „žlutá fáze tři“ a teprve potom „červená fáze“, kdy se mají obyvatelé připravit na evakuaci. CENAPRED nicméně důrazně varuje před přibližováním se k sopce, hrozí zasažení úlomky či v případě dešťů závaly.

Popocatépetl je podle serveru volcano.si.edu jednou ze 46 sopek na světě, kde v současnosti probíhají erupce. Tyto „pokračující erupce“ ovšem neznamenají, že by sopky vyvrhovaly dým a lávu nepřetržitě. U sopky musí proběhnout alespoň několik na sebe nenavazujících erupcí v rozmezí tří měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků