Hlavní obsah

Pondělí možná není "nejhorším" dnem, žhavým adeptem je středa

Pokud se vám ve středu nechce z postele, nejste sami. Australští vědci zjistili, že právě ve středu naše nálada klesá k bodu mrazu. Tradičně se mělo za to, že nejvíce depresivním dnem týdne je pondělí. Psychologové ale zjistili, že nejvíce zabrat dává právě prostřední den týdne.

Pondělí možná není "nejhorším" dnem, žhavým adeptem je středa

Ve středu jsou lidé nejdále od víkendu a cítí se nejvíce zavalení prací. Zjistilo se také, že ačkoliv se většina lidí na víkend těší, nálada se nám v sobotu a v neděli nelepší. Vědci z University of Sydney svou studii začali tím, že 200 dobrovolníků požádali, aby popsali, jak se obvykle cítí v daný den týdne. Většina z nich odpověděla, že nejhůře se cítí v pondělí ráno a večer, ale jak týden pokračuje, nálada se jim lepší.

Nejlépe se cítí v pátek a v sobotu večer a ráno. Na otázku, proč si myslí, že nejlepší je pátek a sobota, odpověděli, že tyto dny vidí jako méně strukturované, takže si více mohou vybrat, jak naloží s časem. Jak uvádí list Daily Telegraph, pondělky tedy nejsou tak drtivé a pátky a soboty tak skvělé, jak si lidé myslí.

Profesor Charles Areni, který výzkum vedl, říká, že naše zažité představy o tom, jaké jednotlivé dny v týdnu jsou, plynou z předpokladu, že lidé jsou spokojenější, když si mohou vybrat, co budou dělat. Ve skutečnosti ale o víkendech vykonáváme tolik náročné práce, že si nejen neodpočineme, ale často se spíš unavíme.

"Stereotypy jako 'hrozné pondělní ráno' anebo 'díky bohu, už je pátek', jsou z velké části jen iluze," dodal profesor Areni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků