Hlavní obsah
Varšava (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Poláci pootočili pomník, aby neviděli jen koňské zadky

Varšavské úřady nechaly o 135 stupňů pootočit pomník polského jezdectva. Po čtvrt století byl umístěn tak, že z něj cestující vycházející z blízké stanice metra či projíždějící řidiči viděli jen koňské ohony a zadky.

Varšava (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Poláci pootočili pomník, aby neviděli jen koňské zadky

„Pamětihodný okamžik nastal! Koně obrácení správným směrem už zase hrdě stojí na podstavci,“ ohlásila reportérka televize TVN 24.

Obracení kavalerie za pomoci těžké techniky začalo už v úterý, ale po sejmutí sochy dvou koní s jezdci se ukázalo, že podstavec je tak zrezivělý, že se musí nejprve opravit. Operaci se podařilo završit až ve středu odpoledne a náklady na ni činily podle televizní stanice v přepočtu asi 544 tisíc korun.

Nyní je pomník zase v plném lesku, i s tabulkou s výčtem bitev polských kavaleristů, rytířů a husarů během tisícileté historie.

We wtorek i środę specjalistyczna firma obróci pomnik Tysiąclecia Jazdy Polskiej na skraju Pola Mokotowskiego w stolicy....

Zveřejnil(a) polsatnews.pl dne Úterý 20. listopad 2018

Pomník tisíciletí polské jízdy, jak se celým názvem sousoší nazývá, se začal připravovat již od roku 1984, slavnostně byl odhalen až o deset let později. První zmíněnou bitvou slavné polské jízdy je bitva u Cedyně z roku 972, poslední pak útok v Borujsku (nyní se vesnice jmenuje Żeńsko) z roku 1945.

Sousoší tvoří dva jezdci, kteří mají představovat začátek a konec polské jízdy – družiník legendárního knížete Měška a plukovník Zbigniew Starak, účastník posledního jezdeckého útoku. Poněkud překvapivě pak chybí nejslavnější typ polské jízdy, okřídlený husar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků