Hlavní obsah
I když to tak na této fotografii nevypadá, hráči během hry opravdu nelétají. Foto: Tomáš Krabač

Podívejte se na mistrovství ČR ve famfrpálu

Famfrpál už dávno není jen hrou na létajících košťatech v knihách J. K. Rowlingové o Harry Potterovi. Jeho „mudlovská“ verze přitahuje stále více lidí po celém světě. V České republice existuje momentálně šest týmů, které si to minulou sobotu v Českých Budějovicích rozdaly o titul mistra republiky.

I když to tak na této fotografii nevypadá, hráči během hry opravdu nelétají. Foto: Tomáš Krabač
Podívejte se na mistrovství ČR ve famfrpálu

Místo čarodějných hábitů sportovní dresy a místo košťat plastové tyče. Sportovní verze famfrpálu se od té knižní v mnohém liší. Namísto létání hráči pochopitelně pouze běhají, zlatonka není zlomyslný míček, který dokáže sám létat, ale je to speciální hráč, kterého se snaží hráči obou týmů chytit.

Mohlo by se zdát, že je famfrpál hrou podivínů, ale ve skutečnosti se jedná o fyzicky náročný sport a v týmech najdete spíš sportovce než nadšené fanoušky knih. Navíc jde o jeden z mála sportů, který je smíšený a hrají ho muži a ženy společně.

Třetí mistrovství republiky ve famfrpálu se odehrálo v Českých Budějovicích a kromě tradičních pěti týmů z Prahy, Brna, Olomouce, Plzně a domácích Budějovic se ho letos zúčastnil nováčkovský tým Žateckých Zlatonek.

Ulovit zlatonku, která se houpe hráči za pasem, je těžší, než by se mohlo zdát.

Foto: Tomáš Krabač

„Letošní mistrovství s celkem šesti účastnícími se týmy a více než osmdesáti hráči se stalo doposud největším setkáním hráčů famfrpálu v Česku,“ pochvaloval si akci prezident České asociace famfrpálu (ČAF) Ondřej Huňák.

Popularita sportu stále roste

Titul mistra po celodenním klání obhájil tým Prague Pegasus, který ve finále zvítězil nad svými rivaly Brno Banshees. Kromě poháru získal pražský tým možnost reprezentovat Českou republiku na mezinárodním turnaji European Quidditch Cup, což je ekvivalent fotbalové Ligy Mistrů.

Sportovní varianta famfrpálu byla vymyšlena v roce 2005 v USA a od té doby jeho popularita stále stoupá. Na světě existuje zhruba 500 týmů ve čtyřiceti různých zemích, jen v USA je 153 týmů a řada z nich má v podstatě profesionální podmínky – má k dispozici špičkové vybavení i široké realizační týmy. V Evropě momentálně působí kolem 250 týmů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků