Hlavní obsah
Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Pátek třináctého je tu letos už potřetí

Obávaný pátek třináctého nastal tento rok celkem třikrát, což je poměrně výjimečný jev. Tento den je dlouhodobě spjat s pověrčivostí a nešťastnými událostmi, jsou však lidé, kteří toto datum vnímají naopak jako šťastné.

Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Pátek třináctého je tu letos už potřetí

Strach z pátku třináctého je tak vážnou věcí, že má dokonce svůj vlastní název – paraskavedekatriafobie. Neví se přesně, od kdy se obavy z tohoto data začaly objevovat, neoblíbenost čísla 13 lze však vysvětlit na několika příkladech.

Následuje totiž po dvanáctce, která je historicky číslem úplnosti. Máme 12 měsíců v roce, 12 hodin na hodinách, 12 bohů Olympu, 12 kmenů izraelských a 12 bylo i imámů. Když se k tomu přidá i ne zrovna ideální pověst pátku, protože ten je například mezi křesťany často považován za den, kdy byl ukřižován Ježíš, vzniká pro mnoho lidí problém.

Mnozí nad tím i tak mávnou rukou, ale strach z třináctky nabral takových rozměrů, že některé hotely vynechávají v číslování 13. patro a aerolinky v letadlech zase 13. řadu. Někteří lidé pak v pátek 13. nelétají, necestují a odkládají různá důležitá rozhodnutí na jiný den. V rámci České republiky nejsou známa přesná čísla, v USA se ale uvádí, že obavy z pátku třináctého ochromí desítky miliónů lidí.

„Odhaduje se, že tento den přijde ekonomika o 800 až 900 miliónů dolarů, protože lidé nelétají letadly nebo nedělají obchody, které by se normálně uskutečnily,“ uvedl pro National Geographic americký historik Donald Dossey, který se mimo jiné zabývá původem různých fobií.

Sázky rostou

Jako protiklad ale existují lidé, pro které je pátek třináctého významným dnem a dokonce ho považují za šťastný. Vyplývá to z dat loterijní společnosti Sazka, která uvádí, že právě v pátek třináctého si mnoho Čechů rádo vsadí. Právě na jedno z mimořádných slosování, které připadlo na pátek třináctého, podle tiskového mluvčího Sazky Václava Friedmanna stouply vklady o téměř 50 procent. Letos jsou taková slosování dvě.

Možná se tím snaží pojistit pro případ, že by se jim během dne něco nepovedlo nebo jednoduše nejsou tak pověrčiví. Ať už je to tak, či onak, ti, kteří se bojí, si mohou maličko oddechnout. Na další rok, kdy nastanou hned tři pátky třináctého, si totiž počkáme až do let 2026 a poté 2037.

Anketa
Vnímáte pátek 13. jako nešťastný den?
ano
11.1 %
ne
88.9 %
Celkem hlasovalo 2012 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků