Hlavní obsah
Cedule zvoucí na mši pastafariánů Foto: http://www.venganza.org/

Pastafariáni prohráli soud o ceduli s nudlovou mší

Příznivcům parodické Církve špagetové příšery zakázal soud vyvěšovat u vjezdu do obce Templin v německém Braniborsku ceduli, která zve k jejich bohoslužbě. Na rozdíl od katolické či evangelické církve. Informaci přinesl zpravodajský web Spiegel Online.

Cedule zvoucí na mši pastafariánů Foto: http://www.venganza.org/
Pastafariáni prohráli soud o ceduli s nudlovou mší

Parodickou Církev létající špagetové příšery, jejíž příznivci si říkají také pastafariáni, založil v roce 2005 americký fyzik Bobby Henderson. Protestoval tím proti zavádění učení o stvoření světa Bohem do výuky přírodních věd v americkém státě Kansas.

Hnutí se postupně rozšířilo do mnoha zemí, kde lidé jeho prostřednictvím upozorňují na privilegované postavení velkých církví ve veřejném životě. Například na Novém Zélandu se stala špagetová církev dokonce státem uznaným náboženstvím a může i oddávat.

Uctívači létající špagetové příšery z německého městečka Templin se rozhodli po vzoru katolické či evangelické církve umístit u čtyř vjezdů do obce vlastní ceduli s pozvánkou na bohoslužby - každý pátek od deseti hodin.

Cedule zvoucí na bohoslužbu

Foto: http://www.venganza.org/

Správě braniborských silnic se ale jejich krok nelíbil, neboť prý pastafariáni ceduli umístili na tyče u vjezdu do Templinu bez jejího svolení. Obrátila se proto na soud, který jí dal za pravdu.

Templinští pastafariáni se ale na místě odvolali a ohlásili dlouhou právní bitvu, kterou jim umožní mimo jiné četné finanční příspěvky jejich podporovatelů.

Chtějí státní uznání

V Německu Církev létající špagetové příšery, která má údajně až 20 000 členů, už dlouho bojuje o uznání státem. Správní soud v Postupimi naposledy loni v listopadu nepovolil šéfovi německých pastafariánů Rüdigerovi Weidovi, aby se nechal na občanský průkaz vyfotografovat s pirátskou čepicí, která je jedním ze symbolů církve.

Weida se odvolával na náboženskou svobodu zakotvenou v německé ústavě. Podle soudu ale nemá Církev létající špagetové příšery vlastní světonázor a jde prý spíše o "parodisticko-kritickou reakci" na církevní učení, která někteří lidé vnímají jako netolerantní a dogmatická.

Například Rakušanovi Niku Almovi se před časem podařilo na řidičský průkaz vyfotografovat s cedníkem na hlavě. Podobný kousek se později povedl i českému politikovi Pirátské strany Lukáši Novému, který získal občanský průkaz s omezenou platností na 30 dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků