Hlavní obsah
 

Parašutista se vrhl bez padáku ze sedmitisícové výšky

Kousek, z nějž nejednoho mrazí v zádech, předvedl odvážlivec Luke Aikins, když překonal v sobotu světový rekord skokem z výšky 7 620 metrů bez padáku. Následně přistál v síti v jižní Kalifornii, uvedla agentura Reuters.

 
Parašutista se vrhl bez padáku ze sedmitisícové výšky

Dvaačtyřicetiletý parašutista má na svém kontě již osmnáct tisíc seskoků. Ten, kterým se zapsal do knihy rekordů provedl v Simi Valley. U země jej zachytila síť s rozměry 30 na třicet metrů.

„Aikinsův skok představuje vyvrcholení jeho 26leté kariéry. Jde zároveň o jeho osobní a světový rekord, pokud jde o seskok z největší výšky bez padáku či wingsuitu," uvedl parašutistův mluvčí Justin Aclin. Wingsuit je oblek s nosnými látkovými plochami, které umožňují klouzavý let.

„Lhal bych, kdybych tvrdil, že nejsem nervózní," svěřil se Aikins ještě předtím, než nejnovější rekord pokořil.

Po dopadu na záda trvalo jen krátce, než organizátoři síť spustili dolů a Aikins mohl obejmout svou ženu Monicu, které se podle amerického tisku velice ulevilo.

Příprava na skok trvala 18 měsíců. Ještě do poslední chvíle, když už letadlo s parašutistou stoupalo do potřebné výšky, to přitom vypadalo, že Aikins bude muset mít preventivně padák. Těsně před akcí však dostal povolení skočit bez něj. Aikins řekl, že skok s padákem by byl mnohem nebezpečnější, neboť padák by mu zabránil zaujmout nejlepší pozici pro dopad v rychlosti 240 kilometrů za hodinu.

„Téměř se vznáším, je neuvěřitelné, co se stalo. Bylo to úžasné," řekl nadšený Aikins po skoku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků