Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Palírny si pochvalují nejlepší úrodu za deset let

Palírny destilátů očekávají díky letošní bohaté úrodě ovoce velmi dobrou sezónu. Kapacity palíren jsou obsazeny již na měsíce dopředu, některé dokonce fungují nepřetržitě včetně nedělí a svátků již od letních měsíců. Vypálení litru stoprocentního alkoholu přitom přijde na cenu do 250 korun.

Foto: Profimedia.cz
Palírny si pochvalují nejlepší úrodu za deset let

Pěstitelské pálenice na jihu Moravy, která je výrobou ovocných destilátů vyhlášená, očekávají nejlepší sezonu za posledních minimálně deset let. Zájemci o vypálení ovoce musejí čekat na uvolnění kotle často i několik týdnů. Ceny za vypálení ovoce se od minulého roku příliš nezměnily. Vypálení jednoho litru stoprocentního alkoholu na jihu Moravy stojí od 210 do 240 korun. To je zhruba stejně jako loni. Více než polovinu částky, přesně 133 korun za litr čistého alkoholu tvoří spotřební daň. Jeden

Slivovice bude dost, slibují majitelé palíren

Například v pálenici v Lukově na Zlínsku lidé zaplatí za stoprocentně vypálený alkohol 200 korun. Letošní úroda by pěstitelům i zpracovatelům v regionu mohla nahradit ztráty z loňského roku, kdy se urodilo méně ovoce. Za litr stoprocentního alkoholu lidé v regionu zaplatí od 200 do 230 korun. 

Ústeckém kraji nyní pracuje většina palíren naplno, kvasy z letošního ovoce se budou pálit až do jara příštího roku. Zatímco loni se v Ústeckém kraji téměř neurodily meruňky a palírny z nich destiláty téměř nedělaly, letos bylo meruněk hodně, stejně jako i švestek a hrušek.

V Pardubickém kraji začala letošní sezona kvůli teplému počasí ve srovnání s předchozími roky o dva až tři týdny dříve. Tamní provozovatelé pálenic si pochvalují mimořádně dobrou úrodu švestek, která přeje výrobě domácí slivovice. "Je nadúroda švestek, největší po nejméně sedmi letech. Velká je i úroda hrušek, ale s jablky je to u nás špatné. Ty byly vloni, letos je to slabé. Největší zájem je tedy o slivovici a hruškovici," uvedl majitel palírny Jaroslav Kutílek ze Žlebských Chvalovic na Chrudimsku.

Počet pěstitelkých pálenic každoročně roste

Také na Vysočině budou pálenice díky dobré úrodě švestek v následujících měsících pálit hlavně slivovici. Cena za vypálení litru padesátiprocentní pálenky se bude podobně jako dosud pohybovat kolem 130 korun. Nižší produkce se očekává hlavně u jablečné pálenky - calvadosu. I ve středních Čechách se zaměří hlavně na výrobu slivovice, zatímco jablek je v kraji nedostatek.

V Královéhradeckém kraji bude výroba kořalky v pěstitelských pálenicích zřejmě výrazně menší než loni. V regionu jsou hlavním ovocem na pálení jablka, jejichž úroda je však letos velmi slabá. Švestky a hrušky tvoří v regionu vždy menší část pálení a ani jejich letošní vysoká úroda výpadek jablek nevyrovná.

V Česku každým rokem pěstitelských pálenic přibývá, v posledních letech přibližně o 25 ročně. V současnosti jich ministerstvo zemědělství registruje 540. Pěstitelské pálení jako službu svým občanům provozují také některé obce.

Sezona pálenic začíná v červenci, kdy dozrávají třešně a višně. V červenci a srpnu je nahradí špendlíky, meruňky a broskve. Od září se začínají pálit švestky, jablka a hrušky. Největší zájem o pálení ovoce je před Vánoci, sezona ale končí až koncem března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků