Hlavní obsah

Otakar Vávra oslavil sté narozeniny ohňostrojem za sto tisíc

Nestor české kinematografie režisér Otakar Vávra oslavil v pondělí úctyhodné sté narozeniny. A to opravdu se vší pompou. Jeho manželka Jitka Němcová (60) mu přichystala opravdu nečekané překvapení. Na jeho počest se totiž nad Prahou rozzářil velkolepý ohňostroj.

Otakar Vávra oslavil sté narozeniny ohňostrojem za sto tisíc

„Doufám, že vše vyjde a Ota si ohňostroj užije. Všechno jsem chystala jenom pro něj,“ svěřila se před oslavou Novinkám Němcová.

A její přání bylo vyslyšeno. Vávra nejen ohňostroj viděl, ale byl z něj naprosto nadšený. A nebyl sám. Ústa dokořán měl i herec Jaromír Hanzlík, který se podle svých slov konečně dočkal novoročního ohňostroje.

„Když byla na počátku roku Praha ochuzena kvůli škrtům o ohňostroj, aspoň nám ho přichystala Jitka Němcová. Můžeme za to jen poděkovat. Byl to překrásný zážitek,“ zářily Hanzlíkovi oči jako malému klučinovi.

Gratulovali prezident, ministr i primátor

Vávra při příležitosti svých narozenin představil doplněné a rozšířené vydání svých pamětí, které vyšly v roce 1994. V roli kmotrů knihy nazvané Paměti aneb Moje filmové 100letí mu blahopřáli prezident Václav Klaus, ministr kultury Jiří Besser, pražský primátor Bohuslav Svoboda a režisér Jiří Menzel.

„Je to úžasné, že tu Otakara Vávru máme a že se dožívá sta let. Asi nikdo z nás nikomu k takovým narozeninám negratuloval. Kniha jeho pamětí je bezvadná - každému ji doporučuji," řekl prezident Klaus, který oslavenci před několika lety udělil nejvyšší státní vyznamenání a tím dal podle svého vyjádření jasně najevo, co si o něm myslí.

Vávra napsal přes 80 scénářů a režíroval padesátku filmů. Nejen však poetickou Romanci pro křídlovku či existenciální Zlatou renetu, ale i snímky zaměřené na komunistickou ideologii. Právě to, že sbíral pocty za každého režimu, mu někteří vyčítají, což kritizoval na narozeninách i Vávrův student režisér Jiří Menzel.

"Byla to zlá doba, kdy každý udělal krok na stranu. Vávra vše dělal s čistím svědomím, proto mě některé poznámky dočista uráží," svěřil se Menzel, s jehož názorem souhlasili všichni přítomní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků