Hlavní obsah
Dílo pochází patrně z roku 1280 a je součástí série Utrpení Krista. Foto: Michel Euler, ČTK/AP

Obraz, který visel roky v kuchyni, se vydražil za 614 milionů

Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nic netušící obyvatelka francouzského města Compiègne, byla v neděli vydražena za 24 milionů eur (614 milionů Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z aukční síně Actéon. Cena se původně odhadovala na čtyři až šest milionů eur (102 až 153 milionů Kč).

Dílo pochází patrně z roku 1280 a je součástí série Utrpení Krista. Foto: Michel Euler, ČTK/AP
Obraz, který visel roky v kuchyni, se vydražil za 614 milionů

„Když je na prodej unikátní dílo umělce tak vzácného, jako je Cimabue, musíte být připraveni na překvapení,“ uvedl šéf aukční síně Actéon Dominique Le Coent. Síň nezveřejnila jméno kupce, nicméně uvedla, že mezi dražiteli bylo i zahraniční muzeum.

Cimabueho díla jsou velkou vzácností, protože se jich mnoho nedochovalo. Nyní vydražená malba dlouho visela v bytě jedné obyvatelky města Compiègne severně od Paříže a rodina si myslela, že jde o obyčejnou ikonu.

Na malém obraze o velikosti 20 na 26 centimetrů je zachycen Ježíš v obklopení „šklebících se“ a „mrzutých“ mužů. Podle AFP jde pravděpodobně o součást osmidílné série z roku 1280, v níž Cimabue na malbách podobného formátu ztvárnil výjevy z Kristova umučení.

Dosud se vědělo pouze o dvou kusech z této série: jeden je v muzeu Frick Collection v New Yorku a druhý v londýnské Národní galerii. Cimabue byl posledním italským mistrem, který tvořil v byzantském stylu, a jeho působení ovlivnilo další malíře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků