Hlavní obsah

Obraz, který visel roky v kuchyni, se vydražil za 614 milionů

27. 10. 2019, 18:04

Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nic netušící obyvatelka francouzského města Compiègne, byla v neděli vydražena za 24 milionů eur (614 milionů Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z aukční síně Actéon. Cena se původně odhadovala na čtyři až šest milionů eur (102 až 153 milionů Kč).

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

Dílo pochází patrně z roku 1280 a je součástí série Utrpení Krista.

Článek

„Když je na prodej unikátní dílo umělce tak vzácného, jako je Cimabue, musíte být připraveni na překvapení,“ uvedl šéf aukční síně Actéon Dominique Le Coent. Síň nezveřejnila jméno kupce, nicméně uvedla, že mezi dražiteli bylo i zahraniční muzeum.

Cimabueho díla jsou velkou vzácností, protože se jich mnoho nedochovalo. Nyní vydražená malba dlouho visela v bytě jedné obyvatelky města Compiègne severně od Paříže a rodina si myslela, že jde o obyčejnou ikonu.

Francouzce visel v kuchyni obraz za víc než 100 milionů

Koktejl

Na malém obraze o velikosti 20 na 26 centimetrů je zachycen Ježíš v obklopení „šklebících se“ a „mrzutých“ mužů. Podle AFP jde pravděpodobně o součást osmidílné série z roku 1280, v níž Cimabue na malbách podobného formátu ztvárnil výjevy z Kristova umučení.

Dosud se vědělo pouze o dvou kusech z této série: jeden je v muzeu Frick Collection v New Yorku a druhý v londýnské Národní galerii. Cimabue byl posledním italským mistrem, který tvořil v byzantském stylu, a jeho působení ovlivnilo další malíře.

Reklama

Související témata:

Výběr článků