Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Nepijte dezinfekci, je jedovatá, varují Američany lékaři. Čtyři už na požití zemřeli

Pít dezinfekci na ruce je nebezpečné. Obyvatele Spojených států amerických na to museli upozornit odborníci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) poté, co zaznamenali několik takových případů. Čtyři z patnácti lidí, o kterých CDC informovalo, po pozření zemřeli, a tři vyvázli s poškozením zraku, uvádí server National Post.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Nepijte dezinfekci, je jedovatá, varují Američany lékaři. Čtyři už na požití zemřeli

K případům vypití dezinfekce došlo v květnu a červnu poté, co se americký prezident Donald Trump lékařů ptal, zda by nešlo prostředky podávat nitrožilně, aby došlo ke zneškodnění koronaviru. Dezinfekce ale obsahuje množství methanolu, který je silně jedovatý, a může tak dojít k otravě nebo poruchám zraku i slepotě.

Instituce informovala o patnácti případech otravy — jde o třináct mužů a dvě ženy mezi 21 a 65 lety. Čtyři pacienti jsou stále hospitalizovaní, tři byli propuštění s trvalou poruchou zraku a jen čtyři se plně zotavili, uvedlo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí minulou středu.

„Naše vyšetřování poukazuje na sérii závažných zdravotních případů, z nichž některé skončily smrtí, a ke kterým může dojít po požití dezinfekčních prostředků obsahujících alkohol, respektive methanol,“ napsalo CDC v prohlášení. „Všechny antibakteriální gely na bázi alkoholu jsou určeny pouze k dezinfekci rukou a za žádných okolností by neměly být pozřeny,“ doplnil institut.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků