Hlavní obsah
Telefonu mnozí v době jeho vzniku nepředvídali zrovna zářnou budoucnost... Foto: Profimedia.cz

Nejhorší předpovědi vývoje techniky, jaké kdy zazněly

Předpovídat budoucí trendy v oboru vyspělých technologií je hodně riskantní podnik. Asi nikdy nejde naprosto přesně předpovědět, jak bude vypadat technická budoucnost, ale někdy se lidé naprosto utnou. A zpravodajský web news.com.au sestavil přehled některých z nejkurióznějších předpovědí, které se nevyplnily.

Telefonu mnozí v době jeho vzniku nepředvídali zrovna zářnou budoucnost... Foto: Profimedia.cz
Nejhorší předpovědi vývoje techniky, jaké kdy zazněly

1876

„Američané telefon potřebují, ale my ne. My máme spoustu poslíčků.“ (William Preece, Britský poštovní úřad)

„Tenhle ‚telefon‘ má příliš mnoho nedostatků, aby se dal vážně pokládat za komunikační prostředek.“ (prezident Western Union William Orton)

1903

„Kůň tu byl, je a bude. Automobil je jenom přechodné módní třeštění.“ (prezident michiganské banky, když radil právníkovi Henryho Forda, aby neinvestoval do společnosti Ford Motor Company)

1943

„Myslím, že na světě je trh možná tak pro pět počítačů.“ (šéf IBM Thomas Watson)

1946

„Televize se neudrží na žádném trhu déle než šest měsíců. Lidi se brzy nabaží toho,  koukat se večer co večer na dřevěnou bedýnku.“ (vysoký představitel studia 20th Century Fox Darryl Zanuck)

1959

„Než člověk stane na Měsíci, bude vaše pošta z New Yorku do Austrálie doručována v řádu hodin naváděnými raketami. Stojíme na prahu raketové pošty.“ (generální ředitel americké poštovní služby Arthur Summerfield)

1961

„Neexistuje prakticky žádná šance, že by komunikační vesmírné družice mohly být využívány k poskytování lepších telefonních, telegrafních, televizních nebo rozhlasových služeb ve Spojených státech.“ (komisař americké Federální komunikační komise T.A.M. Craven)

1966

„Nakupování na dálku je sice proveditelné, ale neuchytí se.“ (časopis Time)

1977

„Není důvod, aby měl kdokoli doma počítač.“ (zakladatel společnosti Digital Equipment Corp Ken Olsen v projevu v neziskové společnosti World Future Society)

1981

„Mobilní telefony v žádném případě nenahradí místní systém telefonu po drátě.“ (vynálezce Marty Cooper)

1995

„Předpovídám, že internet brzy vybuchne jako supernova a v roce 1996 se katastroficky zhroutí.“ (zakladatel 3 Com Robert Metcalfe)

1996

„Apple je chaotický zmatek bez strategické vize a rozhodně i bez budoucnosti.“ (časopis Time)

1997

„Apple už je mrtvý.“ (bývalý šéf Microsoftu Nathan Myhrvold)

2002

„Během pěti let bude tablet nejpopulárnější formou osobních počítačů prodávaných v Americe.“ (spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates v projevu na Comdexu, kde představoval tablet Windows)

2004

„Od nynějška za dva roky bude vyřešen problém spamů.“ (Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru)

2006

„Všichni se pořád ptají, kdy Apple přijde s mobilním telefonem. Moje odpověď zní: ‚Nejspíš nikdy.‘“ (novinář listu New York Times David Pogue)

2007

„Není šance, že by iPhone získal nějaký podstatnější podíl na trhu.“ (šéf Microsoftu Steve Ballmer)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků