Hlavní obsah
Alexander Gabyšev na záznamu z letošního července Foto: Profimedia.cz

Na Sibiři zatkli šamana, který chtěl z Kremlu vyhnat Putina

„Budu mít s sebou armádu. Zkuste mě zastavit,“ holedbal se ještě tento týden šaman, který od jara pochodoval do Moskvy s cílem „vyhnat“ z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina. Ve čtvrtek o jeho zadržení informovala agentura Interfax. Zatčení jeho stoupenců v sibiřském městě Ulan-ude podnítilo minulý týden masové demonstrace proti výsledkům komunálních voleb.

Alexander Gabyšev na záznamu z letošního července Foto: Profimedia.cz
Na Sibiři zatkli šamana, který chtěl z Kremlu vyhnat Putina

Místní média uvedla, že Alexandra Gabyševa ve čtvrtek ráno u vesnice Vydrino na hranici regionu Burjatska a Irkutské oblasti unesli ze stanového tábora ozbrojení a maskovaní muži, zřejmě příslušníci bezpečnostních složek. Není jasné, kde se šaman momentálně nachází.

Gabyšev může být obviněn z organizace extremistické skupiny, řekl zpravodajskému portálu Znak.com jeden ze šamanových přívrženců. Krátká zpráva zveřejněná na webové stránce místní policie uvedla, že byla zadržena osoba hledaná pro spáchání zločinů v Republice Sacha (Jakutsko) na severovýchodě Ruska. Podle médií odpovídá popisu právě Gabyšev.

Zatčení okomentoval i opoziční politik Alexej Navalnyj na svém twitterovém účtu. „Tak tady je, úžasný Putin se svou obrovskou podporou. Tolik se bál šamana z Jakutska, že ho muselo zadržet 20 lidí se samopaly,“ napsal Navalnyj.

Stovky přívrženců minulý týden protestovaly v Ulan-Ude proti zatčení dvou šamanových stoupenců. Shromáždění poté přerostlo v demonstraci proti výsledkům komunálních voleb, v nichž zvítězil prokremelský kandidát. Policie při rozhánění manifestace zadržela několik dalších lidí.

Přes 8000 kilometrů s dvoukolákem

Od března, kdy se z Jakutska vydal na cestu, urazil jednapadesátiletý Gabyšev ze své plánované trasy 3000 kilometrů. Urazil přitom zhruba 20 kilometrů denně, ovšem prý mu bylo předpovězeno, že do Moskvy dorazí v srpnu roku 2021. Šaman za sebou táhl malý dvoukolák, v němž měl uloženy všechny své osobní věci, včetně tradiční jurty, v níž přespával.

Jeho počin získal celonárodní pozornost a jeho videa mají miliony zhlédnutí. Během cesty se ochotně bavil s místními lidmi i novináři a postupně nabíral podporovatele, z nichž někteří se k němu připojili na část cesty, nebo mu věnovali peníze či jídlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků