Hlavní obsah
 

Na Filipínách si Velký pátek opět připomněli bolestivým rituálem na kříži

Ukřižování Ježíše Krista, které si křesťané připomínají jako Velký pátek, nabylo nejvěrnější podobu na Filipínách. Jako každoročně se tam nejméně desítka lidí nechala přibít na kříž, hřeby jim do rukou a nohou zatloukli Filipínci převlečení do kostýmů římských vojáků.

 
Na Filipínách si Velký pátek opět připomněli bolestivým rituálem na kříži

„Modlím se za oběti, drogově závislé i drogové dealery,“ uvedl Ruben Enaje, který se na kříž nechal přibít už jedenatřicetkrát. Letos prý byla jeho motivací pro tradiční rituál protidrogová válka současného prezidenta Rodriga Duterteho, při níž bylo od loňského června zabito na 8000 drogových překupníků i drogově závislých.

Krvavý rituál přibíjení na kříž provádí v silně katolických Filipínách každý rok několik desítek lidí za přihlížení desetitisíců diváků, včetně zahraničních turistů. Lidé jdou procesím a bičující se přitom do krve, propichují si různé části těla a vlečou těžké kříže.

„Byla to opravdu divoká zkušenost, i tomu jen přihlížet,“ popsal svůj zážitek kanadský turista. „Bylo mi jich líto, chtělo se mi brečet,“ řekla filipínská návštěvnice procesí.

Ukřižování provádí Filipínci zejména v provincii Pampanga. Někteří tak žádají o odpuštění, jiní o uzdravení či splnění dalších svých přání. Katolická církev tento krvavý rituál neschvaluje, podle ní je to „dezinterpretace víry“.

Na souostroví Filipíny přivezli katolickou víru španělští kolonizátoři v 16. století, dnes se k ní hlásí asi 80 procent ze 100 miliónů obyvatel Filipín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků