Hlavní obsah
Kavárna v australském Melbourne končí. Foto: Profimedia.cz

Muži měli v australské kavárně přirážku. Koncept po dvou letech končí

Kavárna v australském Melbourne, která se proslavila 18procentní přirážkou pro muže, v neděli po necelých dvou letech zavře. Je to kvůli kritice, kterou přístup kavárny vyvolal, uvedla její majitelka. Záměr měl upozorňovat na rozdíly v platech mezi muži a ženami.

Kavárna v australském Melbourne končí. Foto: Profimedia.cz
Muži měli v australské kavárně přirážku. Koncept po dvou letech končí

Podle jedné studie, na níž se O´Brienová odvolávala, vydělávají muži v Austrálii o 18 procent více než ženy.

„Kavárna se stala boxovacím pytlem, do kterého bušilo Melbourne i uživatelé internetu,” uvedla Alexandra O´Brienová, která předloni v létě kavárnu Handsome Her založila. Chtěla, aby se z ní stalo místo, kde se bude mluvit o ženách a jejich postavení ve společnosti. V neděli se v kavárně bude konat velká oslava na rozloučenou.

V jiném příspěvku O'Brienová napsala, že kavárna nekončí „kvůli jedu, který šíří misogynní (pociťující nenávist vůči ženám - pozn. red.) aktivisté za práva mužů”, ani kvůli tomu, že by špatně vydělávala. „Prodali jsme náš podnik, protože jsme mladé, vzdělané a vyrážíme za dalším dobrodružstvím,” napsala O'Brienová.

Muži měli za nápoje a jídlo v kavárně platit částky o 18 procent vyšší jen jeden týden v měsíci, a navíc jedině tehdy, pokud sami chtěli. Jinak by majitelka kavárny měla problémy se zákonem, protože jak připomíná agentura DPA, Austrálie má přísné zákony proti diskriminaci. Peníze, které kavárna díky přirážce pro pány získala navíc, byly určeny na projekty týkající se ženské otázky.

Rozdíly i u nás

Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování žen a mužů. Podle údajů ČSÚ medián mezd v loňském posledním čtvrtletí dosáhl u mužů 31 910 korun a u žen 26 490 korun. Mužská částka byla o pětinu vyšší.

Ženy pracují v hůř odměňovaných oborech a na nižších pozicích, do vedoucích postů se dostávají obtížně. Často ale i na stejných místech a ve stejných profesích mívají méně peněz než jejich kolegové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků