Hlavní obsah

Muž dostal od EU peníze na stavbu lyžařského střediska v místě, kde nesněží

Evropská unie poskytla 100 000 eur (2,5 miliónu Kč) Dánovi na vybudování lyžařské dráhy na ostrově Bornholm v Baltském moři, jemuž se říká "slunečný ostrov". Sněží tu jen zřídka a nejvyšší vrchol nemá více než 100 metrů. Uvedl to dánaký deník Ekstra Bladet. Muž pojal žádost nevážně, překvapivě ale peníze dostal.

Muž dostal od EU peníze na stavbu lyžařského střediska v místě, kde nesněží

"Nemyslil jsem, že by (experti EU) podpořili něco tak bláznivého. Ale poněvadž byly peníze uvolněny, není důvod tento projekt nerealizovat," řekl deníku šťastný příjemce finančního obnosu Ole Harild.

V roce 2006 nemohl jet se svou přítelkyní v zimě do zahraničí lyžovat, a tak si řekl: "Proč bychom si nemohli postavit naši vlastní sjezdovku?" Zaslal žádost o subvenci do EU, ale vůbec nevěřil tomu, že by jí Brusel mohl vyhovět.

Doufá, že zima jednou přijde

Když peníze přišly, zakoupil stroj na značkování dráhy, sněhové dělo a 80 párů lyží a bot, jež chtěl půjčovat. Sněhové vločky, v Dánsku vzácné, však ne a ne padat. "Minulou zimu jsme dráhu otevřeli na den a půl," konstatoval Harild, Doufá, že zima jednou přijde.

Ekstra Bladet dále citoval několik dalších příkladů, kdy unie poskytla Dánsku dotace, například na soutěž o nejlepší krmi Baltského moře nebo na golfové hřiště v klášteře. Ministryně zemědělství Eva Kjerová Hansenová, jejíž resort zodpovídá za režim dotací z EU, deníku přiznala, že měřítka pro získání podpory nejsou dosti přísná, a slíbila, že je v příštím roce zostří.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků