Hlavní obsah
 

Mikrokamera natočila jedinečné záběry lidského žaludku během trávení

Co se děje uvnitř žaludku po jídle? Jaký vliv má na tělo kvalita potravin? Takové otázky si položila umělkyně Stefani Bardinová z USA. Na jejich základě poté vypracovala umělecko-vědecký projekt s názvem "M2A: The Fantastic Voyage". Poprvé se tak objevila kamera uvnitř žaludku, aby se porovnal rozdíl mezi trávením syntetického a domácího jídla.

 
Mikrokamera natočila jedinečné záběry lidského žaludku během trávení

Stefani Bardinová navázala spolupráci s gastroenterologem z Harvardovy univerzity. Doktor Braden Kuo poté v nemocnici v Bostonu v Massachusetts dohlížel na experiment, při kterém dobrovolníci spolu s jídlem spolkli také dvě různé kapsle, mikrokameru PillCam (dříve M2A) a diagnostickou sondu.

Tyto dvě kapsle, které se užívají v gastroenterologii při diagnostice, pořídily v žaludcích dobrovolníků jedinečné záznamy. Zatímco sonda monitorovala podmínky uvnitř gastrointestinálního traktu pomocí senzorů tlaku, teploty a pH, kapsle PillCam procesy uvnitř těl dobrovolníků natočila mikrokamerou.

Podobné jídlo, jiné složení

Bardinová během experimentů, které probíhaly v červnu 2011, podala dvěma dobrovolníkům podobná jídla, ovšem s diametrálně odlišným složením. První dostal průmyslově vyráběné potraviny, tedy instantní asijskou nudlovou polévku, sportovní nápoj a gumové medvídky.

Druhý naproti tomu jedl potraviny bez přidaných konzervantů a jiných umělých látek - domácí nudle, ibiškový čaj a želatinové bonbóny vyrobené z ovocné šťávy.

Instantní nudle lze poznat i po dvou hodinách

Výsledek Bardinová zveřejnila koncem ledna 2012 na internetu v rámci programu neziskové organizace TED, která podporuje nejrůznější projekty zaměřené na proměnu životního stylu a světa, v němž žijeme.

Jde o znepokojující materiály, projekt totiž odhalil skrytou stránku světa jídla. Ukázal, s jakými obtížemi se žaludek potýká s průmyslově zpracovanými potravinami - instantní nudle i po více než dvou hodinách trávení vypadají stále podobně.

A nejen to, sondy, jak se zdá, mohou dokonce odhalovat překvapivé a zneklidňující přísady, které jsou na seznamu složení průmyslových potravin zatajeny nebo upraveny.

Cesta ke změně stravovacích návyků

Umělkyně, která učí v New Yorku na několika uměleckých školách, produkuje videa a interaktivní instalace zaměřené na zkoumání vlivů podnikové kultury a průmyslové produkce potravin. Projekt cesty žaludkem na její předchozí práci přímo navazuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků