Hlavní obsah

Medaile zachytí Gotta jako malíře i fenomén. První si sám vyrazil

Tři portréty zpěváka Karla Gotta se v následujících měsících objeví na zlatých a stříbrných medailích. Umělce a mnohonásobného držitele ocenění Zlatý slavík postupně představí jako zpěváka, malíře i jako fenomén, který zasáhl řadu generací.

Medaile zachytí Gotta jako malíře i fenomén. První si sám vyrazil

Sada medailí bude postupně vznikat v České mincovně v Jablonci nad Nisou u příležitosti zpěvákových 80. narozenin, které oslaví příští rok v červenci. První z medailí, na níž ho výtvarník Petr Horák ztvárnil coby zpěváka, si Karel Gott ve středu v mincovně sám vyrazil.

Jedna ze tří medailí.

Foto: Michael Polák, Právo

„Velmi si cením práce výtvarníků, kteří navrhli moji podobu. Jsou to mistři svého řemesla. Líbí se mi zvláště moje podoba pro druhou medaili, která mě má představit jako malíře a kde vypadám velmi mladý. Ta mi pěkně zalichotila,“ pochvaloval si po první ražbě Gott a ocitoval jeden z veršů, jejichž autorem je jeho oblíbený čínský básník Li-Po: „Dnes je krásný den, jako když zlatá mince z mincovny cinkne o stůl.“

Karel Gott pózuje s jednou ze svých medailí.

Foto: Michael Polák, Právo

První pamětní medaile, jejímž autorem je výtvarník Petr Horák, si budou moci zpěvákovi fanoušci a sběratelé pořídit už letos v prosinci a v lednu příštího roku.

Další medaile se chystají

„Zachytit Karla Gotta nebylo těžké. Důležité bylo uvědomit si podstatné rysy. U něj jsou důležité a hodně typické oči, lícní kosti nebo tvar hlavy. Dělalo se mi to velice dobře,“ popsal medailér Petr Horák.

Podoba tří medailí, na kterých se objeví Karel Gott.

Foto: Michael Polák, Právo

Portrét, který vytvořil, se objeví na celkem 500 zlatých půluncových medailích, stříbrných bude tisíc.

První z medailí si Karel Gott sám vyrazil.

Foto: Michael Polák, Právo

„Další v pořadí, medaile s motivem Karla Gotta malíře, kterou vytvořila Mária Filová, bude k dispozici v březnu příštího roku, a medaile Karel Gott jako fenomén, o jejíž podobu se zasloužil Asamat Baltaev, vyrazíme příští rok v červnu,“ řekl Alex Brix z České mincovny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků