Hlavní obsah
 

Manželé našli při venčení psa poklad za 200 miliónů

Dost možná největší poklad, jaký kdy byl nalezen na území USA, objevil manželský pár ze severu Kalifornie. V zemi našli 1400 zlatých mincí v téměř perfektním stavu. Jejich hodnota se odhaduje na 10 miliónů dolarů (200 miliónů Kč), napsala ve středu agentura Reuters.

 
Manželé našli při venčení psa poklad za 200 miliónů

Pár našel mince při venčení psa už v dubnu loňského roku na svém pozemku. Manželé si všimli rezavé plechovky vyčnívající ze země, a když začali odkrývat zeminu, objevili osm dalších. Uvnitř byly dvacetidolarové mince z doby zlaté horečky.

Do čištění mincí se nepustili sami, ale odnesli je zašpiněné odborníkovi na mince Donu Kaginovi z firmy Kagin’s. Mince podle něj byly vyraženy mezi lety 1847 až 1894. Není jasné, kdo je ukryl, ale v době zakopání byly mince zřejmě nové.

„Tohle je poprvé, co jsem za mou 46letou kariéru narazil na takhle velký zakopaný poklad,“ řekl Don Kagin.

„V minulosti byly objeveny vraky lodí s tisícovkami mincí ve velmi dobrém stavu, ale zakopaný poklad tohoto rozsahu, to je něco nevídaného. Poklad takové ceny jsem v Severní Americe nikdy neviděl, ani mince v takovém stavu, jako jsou tyhle,“ řekl Kaginův kolega David McCarthy.

Podle zákonů v USA patří až na výjimky poklad nálezcům, Kaginova společnost se tak v nejbližší době chystá mince za manžele prodat. Identitu páru odmítá firma zveřejnit, manželé se totiž bojí, že by se jejich pozemek stal terčem hledačů pokladů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků