Hlavní obsah
Gorila Leslie před operací Foto: AFP PHOTO / San Diego Zoo Global / Ken BOHN, Profimedia.cz

Lékaři poprvé v historii vyoperovali šedý zákal gorile

Tým očních chirurgů ve spolupráci s veterináři má za sebou unikátní operaci. Tříletá gorilí samice Leslie ze zoologické zahrady v San Diegu trpěla šedým zákalem, který se během operace povedlo odstranit. Jde o první případ, kdy tým špičkových oftalmologů operoval gorilu.

Gorila Leslie před operací Foto: AFP PHOTO / San Diego Zoo Global / Ken BOHN, Profimedia.cz
Lékaři poprvé v historii vyoperovali šedý zákal gorile

Operace proběhla už 10. prosince, vedení zoologické zahrady o ní však informovalo teprve v pondělí. Na složitém zákroku se podílel tým složený z veterinářů a lidských specialistů. „Jako veterináři jsme experti přes náš druh, nejsme však specialisté ve všech různých oborech medicíny,“ podotkla veterinářka ze zoo v San Diegu Meredith Clancyová.

Svou pomoc při operaci třicetikilové gorily proto nabídl tým oftalmologů a anesteziologů z Nemocnice kalifornské univerzity. Leslie trpěla šedým zákalem v levém oku. Stejně jako u lidí, i u goril přichází většinou šedý zákal s věkem. V tomto případě se však domnívají, že se zákal Leslie vytvořil v mládí během jednoho z jejích pádů při hře s ostatními členy tlupy.

Chris Heichel během operace šedého zákalu mladé gorily Leslie

Foto: AFP PHOTO / San Diego Zoo Global / Ken BOHN, Profimedia.cz

Operace se ujal oftalmolog Chris Heichel. Dle svých slov má za sebou už nejméně tisícovku očních operací, úspěšně operoval jednodenní dítě i 105 let starého člověka. Toto však byla jeho první gorila. „Naštěstí je anatomie lidského a gorilího oka velice podobná,“ uvedl Heichel. Operace proběhla bez sebemenších problémů a lékaři vyňali uspané Leslie zakalenou čočku a nahradili ji čočkou umělou.

Přípravy byly složitější. Ošetřovatelé se rozhodli uspat i Lesliinu matku, jednatřicetiletou Kokamo. Jelikož je Leslie ještě velmi mladá, matku by totiž mohla její absence rozrušit. Uspání starší gorily ošetřovatelé využili k rutinní zdravotní prohlídce.

Leslie se po operaci zotavila, zatím však stále dostává antibiotika a steroidy, aby se zabránilo případné infekci a pooperačnímu zánětu. „Zbytek oka byl naprosto zdravý, Leslie má potenciál mít skvělý zrak po zbytek svého života,“ uvedl Heichel s tím, že riziko návratu šedého zákalu však stále existuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků