Hlavní obsah

Lékař vytvořil automat na sebevraždu

Zařízení na bezbolestnou smrt představil na lékařské konferenci pětapadesátiletý australský doktor Philip Nitschke."Nepotřebujete už lékaře, můžete zemřít bez jeho asistence," tvrdila úvodní slova jeho přednášky.

Lékař vytvořil automat na sebevraždu

"Je to alternativa pro nevyléčitelně nemocné, kteří se obávají přestoupení zákonů," dodal lékař. Vynálezce ovšem chce svůj přístroj nabídnout rovněž jako prostředek k ´racionální sebevraždě´ všem zájemcům nad 19 let bez ohledu na to, zda jsou nemocní nebo ne.

Přístroj na automatickou smrt je podle jeho slov velmi jednoduchý. Využívá oxid uhelnatý, který je vdechován anebo přiváděn do krve. Bezbolestná smrt pak nastane nejdéle do jedné hodiny.

Vývoj přístroje údajně stál 11 tisíc dolarů (asi 332 tisíc korun), prodejní cena by však neměl přesáhnout sto dolarů. Autor však svůj prototyp smrtícího přístroje nemohl delegátům konference předvést, protože mu byl celníky ještě při odletu ze Sydney zabaven.

Nitschke v letech 1996 a 97 v australských nemocnicích pomohl zemřít čtyřem nevyléčitelně nemocným pacientům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků