Hlavní obsah

Každé století se Slunce od Země vzdálí o 10 metrů

Slunce a Země se od sebe pomalu vzdalují. Upozornil na to německý astronom Claus Lämmerz na výročním jednání Německé fyzikální společnosti (DPG). Podle astronomů se od sebe obě vesmírná tělesa každých 100 let vzdálí o deset metrů.

Každé století se Slunce od Země vzdálí o 10 metrů

Podle Lämmerzahla k tomuto závěru dospělo ve svých nejnovějších výpočtech hned několik vědeckých skupin, které systematicky vyhodnotily údaje zaznamenané v průběhu uplynulých 120 let při pozorování nebeských těles. Příčinu vzájemného vzdalování Slunce a Země není možné na základě dosud obvyklých metod a znalostí gravitační fyziky zjistit.

Experti ze střediska pro užitou kosmickou technologii a mikrogravitaci při Brémské univerzitě ale zároveň uklidnili všechny milovníky Slunce: přibývající vzdálenost Země od Slunce nemá žádný vliv na podnebí. Na to je změna vzhledem ke kosmickým měřítkům příliš malá.

Nejasná je podle Lämmerzahla v našem slunečním systému také příčina takzvané Pioneer anomálie. Jde o jev, který byl zaznamenán díky dvěma sondám Pioneer, které byly do vesmíru vypuštěny už počátkem 70. let a které nedávno dospěly na okraj Sluneční soustavy. Tam je totiž překvapivě zbrzdila dosud záhadná síla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků