Hlavní obsah

Karel Svoboda nabyl otcovstvím klid

Hudební skladatel Karel Svoboda je doslova nadšený ze svého měsíčního syna Jakuba. Jeho přátelé říkají, že omládl o dvacet let. On však jim oponuje. "To rozhodně ne, uvědomuji si, že je mi šedesát sedm let, ale deprese z prázdného domu jsou pryč, a tak se cítím skvěle."

Karel Svoboda nabyl otcovstvím klid

O tom, jestli si pořídí další dítě, sice uvažuje, ale zatím zcela jasno nemá. Karel Svoboda má už tři dospělé děti, čtvrtá Klárka mu před několika lety zemřela na leukémii. Z tragédie se manželský pár dlouho nemohl vzpamatovat a jeho žena začala intenzivně věnovat pomoci nemocným dětem.

S manželkou Vendulou se dlouho rozhodovali, zda si pořídit dalšího potomka. "Vím, že to byla odvážná záležitost, ale jsem šťastný. Život se mi otočil o 180 stupňů. Získal jsem klid, po kterém jsem velice toužil posledních pět let," prohlásil skladatel, který se velmi rád zapojuje do péče o miminko. "Jsou to ty nejpříjemnější starosti. Jakub spí v noci mezi námi, a když nás budí, tak to nevnímám nijak zle. Je to spíš velmi milý stav," konstatoval.

Dítě mu dodalo i sílu

Narození dítěte bývá pro umělce tvůrčím impulsem. Karel Svoboda ale říká, že u něj to nefunguje. "Já spíš nápady a prostě tvůrčí činnost podřizuji termínům. Jsem profesionál a už jsem zvyklý na dodávání něčeho na objednávku a včas, a to mě nejvíc vybudí k inspiraci. Prostě strach, abych neselhal. Dítě mě zklidnilo a dodalo síly, ale že bych se hned pustil do psaní ódy na děti, tak to ne."

Práce jde Karlovi Svobodovi velice dobře od ruky a před rodinou se vůbec nezavírá. Když dítě zavrní, tak ho to těší. "Nepotřebuji k práci absolutní klid, naopak. Když se Jakub jakkoliv ozve, je to pro mne velmi povzbudivý moment," uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků