Hlavní obsah
Sopka Sinabung v roce 2010, kdy se po téměř čtyřech stoletích probudila. Foto: Profimedia.cz

Indonéská sopka Sinabung přišla při mohutné erupci o vrchol

Pondělní erupce sopky Sinabung nacházející se na indonéském ostrově Sumatra způsobila ztrátu jejího vrcholu. Podle agentury AP, která o události informovala, ze sopky zmizelo 1,6 miliónu metrů krychlových hmoty. Vulkán je aktivní od roku 2010, kdy se probudil po téměř čtyřech stoletích.

Sopka Sinabung v roce 2010, kdy se po téměř čtyřech stoletích probudila. Foto: Profimedia.cz
Indonéská sopka Sinabung přišla při mohutné erupci o vrchol

V pondělí ráno sopka Sinabung vychrlila oblak popela sahající do výšky sedmi kilometrů. Popel ze sopky se dostal až k městu Lhokseumawe ležícímu více než 260 kilometrů severozápadně. Úřady vyhlásily na ostrově Sumatra nejvyšší stupeň varování pro leteckou dopravu.

Sopka Sinabung přišla při pondělní mohutné erupci o svůj vrchol.

Foto: Profimedia.cz

Na videonahrávkách jsou zachyceny děti prchající ze školy, která leží mimo zapovězenou zónu kolem vulkánu. Erupce však nikoho nezranila.

Z fotografií sopky před výbuchem a po něm je ale patrné, že erupce připravila vulkán o jeho špičku. „Vrchol sopky byl zcela zničen,“ uvedlo indonéské vulkanologické centrum.

Vulkanolog Devy Kamil Syahbana prohlásil, že ze sopky zmizelo 1,6 miliónu metrů krychlových hmoty.

Tip Sinabung😥😢😫

Zveřejnil(a) Bangwira dne 19. únor 2018

Sopka vysoká 2600 metrů nevykazovala žádnou činnost téměř čtyři století. V srpnu 2010 se však probudila, což tehdy stálo život dvě osoby a dalších 30 tisíc lidí muselo utéci do bezpečí. Další silná erupce nastala v únoru 2014, kdy přišlo o život 16 osob. Sinabung patří mezi více než 120 aktivních vulkánů v Indonésii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků