Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Homosexuální tučňáci ukradli vejce lesbickým samicím

Že se mezi tučňáky objevují páry stejného pohlaví, to není žádná novinka. Novinkou není ani to, že takové páry občas pečují o nevylíhnuté vejce, které dostanou od ošetřovatelů v zoo. V nizozemské zoologické zahradě ale došlo doslova k velké vaječné krádeži.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Homosexuální tučňáci ukradli vejce lesbickým samicím

Ačkoliv se páry stejného pohlaví nemohou rozmnožovat, není neobvyklé, že se na rodičovství pilně připravují a někdy dokonce staví hnízda. Šťastnějším párům občas poskytnou ošetřovatelé vejce k adopci.

V nizozemském Amersfoortu tak měla dvojice samic možnost o jedno pečovat. To se však nelíbilo dvěma samcům tučňáka brýlového a rozhodli se situaci vyřešit po svém. Vejce ukradli a nyní se o něj, podle všeho, vzorně starají.

Není to poprvé, co se tito dva samci toužící po rodině uchýlili ke krádeži. V loňském roce se odehrál podobný incident, kdy dychtivý pár sebral vejce jiné dvojici matek. Nutno říct, že ke krádežím vajec u tučňáků občas dochází bez ohledu na orientaci.

Samci každopádně vyvázli bez trestu, a tak si husarský kousek zopakovali i letos. Je třeba ovšem podotknout, že jsou oddanými otci a o ukradená vejce je náležitě postaráno.

Homosexualita u zvířat

Homosexuální chování není v přírodě ničím výjimečným, a nemusí jít jen o dočasné spojení. Zhruba 10 procent beranů má výlučně homosexuální orientaci, přičemž dalších 18 až 22 procent je bisexuálních.

Mezi ptáky je zřejmě nejlépe zdokumentované homosexuální chování tučňáků, nalezneme ho ale i u jiných druhů. Třeba u supů bělohlavých. V roce 1998 vytvořili v Biblické zoo v Jeruzalémě samci Dašik a Jehuda nerozlučný pár, věnovali se „otevřenému a energickému sexu“ a postavili si spolu hnízdo. Spolu i vychovali ošetřovateli darované mládě.

Idyla ovšem skončila o několik let později, kdy Jehuda dal přednost samici, která přibyla do jejich voliéry. Dašik upadl do depresí a musel být převezen do výzkumné zoologické zahrady v Tel Avivu, kde si i on později našel samici.

Homosexuální chování bylo pozorováno i u holubů, kachen, labutí, delfínů, žiraf, bizonů, netopýrů, slonů, lvů, goril, orangutanů, šimpanzů či hyen. Není však jen doménou savců a ptáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků