Hlavní obsah

Herec Wesley Snipes musí na tři roky do vězení

Americký federální soudce v pátek nařídil herci Wesleymu Snipesovi, aby se vydal úřadům a nastoupil tříletý vězeňský trest. Snipes byl odsouzen v roce 2008 za daňové úniky, připomíná agentura AP.

Herec Wesley Snipes musí na tři roky do vězení

Floridský soudce William Terrell Hodges odmítl žádost Snipesových právníků o přezkoumání rozsudku a o nový proces. Snipes, který byl od rozsudku díky kauci na svobodě, je přesvědčen, že proti němu byla porota při procesu zaujatá.

To však soudce Hodges odmítl. "Obžalovaný Snipes měl spravedlivý proces; dostalo se mu plného, spravedlivého a důkladného přezkoumání rozsudku a výše trestu ... Nadešel čas, aby byl rozsudek naplněn," uvedl soudce v šestnáctistránkovém rozhodnutí. Snipesovi právníci se chtějí odvolat k nejvyššímu soudu.

Osmačtyřicetiletý americký herec se v současnosti v Atlantě připravuje na natáčení filmu Master Daddy, kde si měl zahrát po boku s Chuckem Norrisem. Jeden ze Snipesových právníků Daniel Meachum uvedl, že neočekává, že by herec nastoupil trest dříve než za nějakých pět až sedm dní. V jakém vězení si Snipes trest odslouží, zatím není jasné, ale podle AP jsou odsouzení umisťování do věznic ve vzdálenosti maximálně 800 kilometrů od jejich bydliště.

Okradl prý stát o 15 miliónů dolarů 

V rozsudku, kterým byl Snipes odsouzen ke třem letům vězení, se uvádí, že herec si od roku 1999 vydělal více než 38 miliónů dolarů (760 miliónů korun), ale zaplatil z nich jen malé nebo žádné daně. Vyhnul se zaplacení daní z příjmu ve výši více než 15 miliónů dolarů (skoro 300 milionů korun).

Jeho právníci toto tvrzení popírali a poukazovali na to, že podle posudků jejich odborníků zkrátil jejich mandant stát na daních "pouze" o 400.000 dolarů (téměř osm miliónů Kč). V procesu omlouvali chování svého klienta tím, že měl nepoctivé finanční poradce a že se stal obětí stoupenců hnutí protestujících proti daním.

Snipes se herecky uplatnil zejména v akčních filmech. Objevil se mimo jiné ve snímcích Vycházející slunce, Přepadení ze vzduchu, Demolition Man, Zóna úniku nebo v sérii upírských hororů Blade, která se natáčela i v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků