Hlavní obsah

Hasiči vyprošťovali racka z karvinských uhelných kalů

Neobvyklou záchrannou akci zažili v pondělí dopoledne hasiči na Karvinsku. Vyprošťovali racka mořského, který uvízl v kališti Dolu ČSM ve Stonavě. Zachráněného, ale vysíleného ptáka se poté ujali ochránci zvířat, kteří ho budou připravovat na návrat do volné přírody.

Hasiči vyprošťovali racka z karvinských uhelných kalů

O tonoucím rackovi informoval hasiče řidič tatrovky, který z kabiny zahlédl v kalech vyčnívající hlavu ptáka.

„Hasiči slezli ke kališti zajištěni lanem. Racek mořský byl naštěstí jen asi půl metru od břehu a hasiči jej odtud vylovili. Pak jej důkladně očistili pomocí kartáče, vody z cisterny a nakonec i neperlivou vodou z PET lahve,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Pro vysíleného racka by opětovný návrat a pohyb ve volné přírodě byl velice náročný. Hasiči proto zahájili spolupráci s ochránci z karvinského střediska Juventus. Ti ptáka převezli do své přírodovědné stanice, odkud by měl být v nejbližší době přemístěn do Střediska pro záchranu ohrožených živočichů v Bartošovicích. Tam již mají se záchranou ptáků z karvinských kališť zkušenost, v minulosti se tady starali například o zraněné volavky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků