Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Firmy Japonkám zakazují nosit brýle, prý vypadají nevychovaně a chladně

Japonky se na sociálních sítích bouří proti požadavku některých zaměstnavatelů v zemi, kteří svým ženským pracovnicím nepovolují nosit brýle. Ženy prý pak vypadají „nevychovaně“ či „chladně“, popsaly zkušenosti japonských zaměstnankyň britská stanice BBC a nadace Thompson Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Firmy Japonkám zakazují nosit brýle, prý vypadají nevychovaně a chladně

Je to za posledních šest měsíců už druhý protest proti příliš přísným pravidlům souvisejícím s oblečením na pracovišti, naposledy ženy bojovaly proti nošení podpatků.

Debatu odstartovala japonská média, podle kterých některé firmy ženám „zakázaly“ brýle nosit. Zatímco například letecké společnosti krok oficiálně zdůvodňují bezpečnostními opatřeními, u žen pracujících v kosmetickém průmyslu brýle prý příliš zakrývají make-up.

„Podobná pravidla vyšla z módy,“ uvedla jedna z uživatelek twitteru, která se podobně jako tisíce jiných Japonek zapojila do diskuze s hashtagem „brýle jsou zakázané“. Další žena si stěžovala, že jí zaměstnavatel několikrát přikázal, aby do práce v restauraci nenosila brýle, protože ty se nehodí k tradičnímu oděvu kimono, který je její pracovní uniformou.

„Pokud pravidla zakazují nosit brýle pouze ženám, jedná se o diskriminaci,“ uvedla japonská zástupkyně humanitární organizace Human Rights Watch (HRW).

Japonky se už v červnu rozhodly v rámci hnutí KuToo bojovat proti pravidlu mnoha firem, které pro ženy předpokládaly v práci obuv na vysokém podpatku. Bojovnice za rovnoprávnost tehdy odevzdaly vládě petici, pod níž se podepsalo 21 tisíc lidí. Japonský ministr zdravotnictví však nošení bot s vysokými podpatky označil o pár dní později za „nezbytné a žádoucí“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků