Hlavní obsah
Odměna za chycené krysy Filipínce zrovna nenadchla. Foto: Profimedia.cz

Filipínské město vypsalo odměnu za mrtvé krysy, lidé jich přinesli jen 44

Odměnu za každou mrtvou krysu se rozhodlo vypsat filipínské město Olongapo. Tímto krokem se snaží zabránit návratu smrtící epidemie leptospirózy šířené krysí močí, napsala agentura AFP s odvoláním na místní činitele. Obyvatelé Olongapa dostanou deset pesos (asi pět korun) za každou dospělou zabitou krysu a pět pesos za mláďata. Jenže jejich nápad se zatím s velkým ohlasem nepotkal.

Odměna za chycené krysy Filipínce zrovna nenadchla. Foto: Profimedia.cz
Filipínské město vypsalo odměnu za mrtvé krysy, lidé jich přinesli jen 44

Akci město spustilo minulý týden a zatím obyvatelé donesli jen 44 mrtvých krys. Leptospiróza, známá také pod označením "krysí žloutenka", je infekční bakteriální onemocnění přenášené močí hlodavců. Ta se šíří především během každoročních záplav, jež postihují mnoho částí Filipín. Lidé se nemocí nakazí, když se brodí vodou, která se jim do těla dostane škrábanci či jinými poraněními na kůži.

V mírnějších případech má nemoc příznaky podobné chřipce. V nejvážnější formě známé jako Weilova nemoc může způsobit selhání orgánů a masivní vnitřní krvácení.

Olongapo, asi dvousettisícové místo vzdálené dvě hodiny jízdy severozápadně od metropole Manily, postihly v září loňského roku povodně, které vyvolaly epidemii leptospirózy, které podlehlo deset lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků