Hlavní obsah
Fabien Cousteau Foto: Profimedia.cz

Fabien Cousteau v podmořské laboratoři překonal rekord svého děda

Francouz Fabien Cousteau, který je vnukem legendárního oceánografa Jacquese-Yvese Cousteaua, jednatřicetidenním pobytem v podmořské laboratoři o jeden den překonal rekord svého slavného děda. Nyní se připravuje na vynoření, které by se podle portálu ctvnews.ca mělo uskutečnit ještě ve středu.

Fabien Cousteau Foto: Profimedia.cz
Fabien Cousteau v podmořské laboratoři překonal rekord svého děda

Experiment, nazvaný Mise 31, započal jižně od Floridy 1. června. Jeho cílem byl nejen výzkum tamního korálového útesu, ale také připomínka úspěchů Jacquese Cousteaua.

Spolu s Cousteauem se na hladinu vrátí také jeho tým. S šestnáctihodinovou dekompresí, která je kvůli odlišnému tlaku v podmořském zařízení nutná, posádka začala již v úterý.

I přes úspěch mise se posádka potýkala s několika komplikacemi. „Jednu noc nefungovala klimatizace, teplota vzrostla na 35 stupňů Celsia a vlhkost na 95 procent,“ citovala agentura Reuters vědce Andrewa Shantze, který v laboratoři v červnu strávil 17 dní.

O jeden den déle, o 10 metrů hlouběji

Laboratoř s názvem Aquarius o velikosti autobusu se nachází v hloubce zhruba 19 metrů. Fabien Cousteau v ní pozoroval a filmoval mořský život. Jeho děd v roce 1963 strávil 30 dnů v podobném zařízení v Rudém moři v hloubce devíti metrů.

Oceánograf Jacques-Yves Cousteau, jeden z nejznámějších Francouzů vůbec, zemřel v roce 1997, když mu bylo 87 let. Proslavily ho dokumentární filmy, především Svět ticha, a televizní seriál Podmořský svět Jacquese Cousteaua.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků