Hlavní obsah
 

Dvanáctiletý hoch v muzeu zakopl a protrhl malbu za desítky miliónů

Není zakopnutí jako zakopnutí. A zakopnutí 12letého hocha z Tchaj-wanu je pořádně nepříjemné, způsobilo totiž na výstavě v hlavním městě Tchaj-peji nefalšované zděšení. Malý chlapec s nápojem v ruce totiž zakopl, zavrávoral a rukou s nápojem vážně poškodil 350 let starou malbu od italského mistra Paola Porpory. Hodnota malby je přitom vyčíslena na zhruba 35 miliónů korun.

 
Dvanáctiletý hoch v muzeu zakopl a protrhl malbu za desítky miliónů

Na víkendovou návštěvu tchaj-pejského muzea bude 12letý chlapec vzpomínat asi celý život. Bohužel ne v dobrém. Záběry, které organizátoři výstavy Face of Leonardo: Images of a Genius zveřejnili, ukazují, jak chlapec nesleduje, kam jde, zakopává a protrhává vzácnou malbu.

Ze záběrů je patrné, jak chlapec po nehodě vyděšeně hledí na poškozenou malbu, na chvíli jakoby zmrzne a posléze se dívá na lidi kolem sebe. V malbě znázorňující krásnou kytici způsobil trhlinu o velikosti pěsti. Organizátoři již oznámili, že nebudou po chlapcově rodině požadovat uhrazení restaurování malby, informovala tchaj-wanská média.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Detailní záběr na poškození malby.

Foto: TST Art of Discovery Co

Organizátor výstavy Sun Čch'-suan uvedl, že byl chlapec evidentně velmi nervózní, ale nepoškodil malbu cíleně. Dodal, že malba, která je součástí soukromé sbírky a byla muzeu pouze zapůjčena, byla pojištěná.

Dvoumetrový obraz

Výstava čítá celkem 55 vzácných maleb – vystaveny byly podle organizátorů výhradně originály. „Musíme potvrdit, že jde o výstavu výhradně autentických děl, a nikoliv reprodukcí. Všechna díla jsou velmi vzácná a cenná. Jakmile je takové dílo poškozeno jednou, je poškozeno navždy,“ napsali organizátoři výstavy v příspěvku na sociální síti.

Restaurátoři zkoumají poškozené dílo.

Foto: TST Art of Discovery Co

Podle některých zdrojů je obraz nazvaný příznačně Květiny jediným Porporovým podepsaným dílem. Namaloval ho někdy kolem roku 1660. Poškozené dílo měří na výšku dva metry a zobrazuje kytici slunečnic, růží, tulipánů a karafiátů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků