Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dítě se narodilo čtyři roky po smrti svých rodičů

Čtyři roky poté, co rodiče zemřeli při dopravní autonehodě, se náhradní matce narodilo jejich dítě. Zesnulý pár si nechal zmrazit několik embryí, protože doufal, že by mohl mít dítě prostřednictvím umělého oplodnění. O ojedinělém případu informovala BBC s odkazem na čínská média.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dítě se narodilo čtyři roky po smrti svých rodičů

Po tragické nehodě se do případu vložili rodiče manželů a začali bojovat za to, aby jim bylo dovoleno embrya použít. Právní bitvu nakonec vyhráli. Chlapec se narodil loni v prosinci náhradní matce z Laosu, informoval list The Beijing News.

Deník zároveň popsal, jak složitou cestou si prarodiče chlapce museli projít. V době nehody byla embrya uchována v nemocnici v Nan-ťingu ve speciálním kontejneru uloženém v tekutém dusíku při teplotě minus 196 stupňů.

Nejdříve nynější prarodiče čekala právní bitva o svěření embryí, žádný podobný případ totiž čínské soudy do té doby neřešily. Když se jim to podařilo, objevily se ihned další problémy. Embrya bylo možné z nemocnice odvézt pouze v případě, že by existovalo další zdravotnické zařízení, které se o ně postará.

Rodová linie může pokračovat

Vzhledem k právní nejistotě, která kolem celého případu panovala, bylo přitom velmi těžké podobnou nemocnici najít. Navíc využití náhradní matky je v Číně nelegální, jedinou možností tedy bylo podívat se za hranice.

Pomocí agentury zajišťující náhradní matky se rozhodli pro Laos, jenže žádná z leteckých společností nechtěla nádobu s embryi a tekutým dusíkem převézt. Vše tedy nakonec dovezli autem. V Laosu bylo jedno z embryí vloženo do dělohy náhradní matky a v prosinci loňského roku se malý Tchien-tchien narodil.

Aby bylo zajištěno, že bude mít chlapec čínské občanství, náhradní matka odcestovala pouze na turistické vízum do Číny, kde porodila. Všichni čtyři prarodiče následně podstoupili testy DNA a prokázali, že dítě je jejich vnukem. Z jeho narození a z pokračování rodové linie jsou nadšení, uvedla BBC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků