Hlavní obsah

Delfíni vyfukují kruhové bubliny jako kuřáci kroužky

Kdo někdy kouřil a snažil se z vyfouknutého dýmu vytvořit kroužek ví, že to není úplně jednoduché. Delfíni v mořském světě v New Yorku se to ale naučili bez problémů a úplně sami. Ze vzduchu, vytlačeného z nozder, trhnutím hlavy vykouzlí bublinu ve tvaru stříbrného kruhu. Podle personálu to delfíni dělají pro svou zábavu - než by bublinu přenechali svému parťákovi, raději ji snědí.

Delfíni vyfukují kruhové bubliny jako kuřáci kroužky

Před několika měsíci si pracovníci mořského akvária všimli, že se skupina delfínů skákavých naučila vypouštět vzduch ze svých nozder a špičkou svého čumáku vytvářet jakousi prstencovou bublinu. Pomocí této části těla pak bublinu roztáčejí, mění její tvar a hrají si s ní.

Delfíni jsou opravdu vynalézaví, a tak mnohdy po chvíli do větší bubliny jakoby kousnou a tím vytvoří menší bublinu. Odborníci se domnívají, že delfíni tvoří tyto bubliny záměrně a pouze pro zábavu.

Během této hry se krásně ukázala zlomyslnost a sobeckost delfínů. Když chce jeden delfín druhému bublinu "přebrat", tak ji první delfín často raději sní, než aby nechal toho druhého si s ní hrát. Tvorbě těchto bublin napomáhají optimální tlakové podmínky u dna v tzv. Delfíní jeskyni, kde je vyšší tlak než těsně pod hladinou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků