Hlavní obsah
 

Delfín předvedl lásku až za hrob, několik dní nadnášel své mrtvé mládě

Spatřit delfíny při jakémsi truchlícím rituálu je vzácné, a ještě méně často se to podaří zachytit na kameru. Turistům na moři nedaleko přístavu Čchin-čou na jihu Číny se to ale minulý víkend povedlo, když zahlédli samici, jak nadzvedává nad hladinu své mrtvé mládě.

 
Delfín předvedl lásku až za hrob, několik dní nadnášel své mrtvé mládě

Na těle mláděte bylo vidět velkou tržnou ránu. Je tak možné, že zemřelo při střetu s lodním šroubem. Jakoby se s tím ale matka nechtěla smířit, vozila mládě na hřbetu. I když jí sklouzlo, zachytila ho a plula s ním ve vlnách dál.

„Malý delfín nežil už dva nebo tři dny, samice ho ale dnem i nocí nadnášela. Turisty i nás to velmi dojalo. Stejně jako lidé, i delfíni mají city. Taková mateřská láska je ušlechtilá a dojemná,“ uvedl pro televizi NDT rybář jménem Su.

Delfíni si možná uvědomují svoji smrtelnost

Přírodovědci se s podobnými případy, kdy delfíni třeba i několik dní nadzvedávali svá mrtvá mláďata, už v minulosti setkali několikrát. Například v roce 2007 to zdokumentoval italský přírodovědec Joan Gonzalvo z výzkumného institutu Tethys.

O rok později se pak Gonzalvo setkal s případem, kdy delfíni zvedali umírající mládě k hladině a zoufale kolem kroužili: „Podle mých hypotéz nemocnému zvířeti dělali společnost a podporovali ho. Dopředu předpokládali, že smrt pravděpodobně přijde, a byli na to připraveni“.

Experti se obecně zdráhají přiřazovat lidské emoce zvířatům, podobné chování ale naznačuje, jakoby si delfíni byli vědomi své smrtelnosti a uměli truchlit obdobně jako lidé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků