Hlavní obsah
 

Děčínské zoo se povedl odchov roku

Chápan středoamerický mexický je kriticky ohrožený primát, jenž se v zajetí chová jen velmi vzácně. Když se tak děčínské zoo povedlo začátkem listopadu odchovat mládě, sama zoologická zahrada tento počin směle označila za odchov roku.

 
Děčínské zoo se povedl odchov roku

Mládě, jehož pohlaví zatím nebylo určeno, přišlo na svět 3. listopadu. Pro jeho matku Melody se jedná již o druhého potomka. Ten první se narodil v pražské zoo.

„Chápany středoamerické mexické chováme v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, potažmo v celé Evropě, pouze my a Zoo Praha. Nejbližší další chovná skupina žije až v Izraeli nebo ve Spojených státech,“ vysvětlil vedoucí chovatel Petr Haberland.

Sedmnáctiletá samice Melody pochází z volné přírody v Guatemale, což značí velmi dobrý genetický podklad pro novorozené mládě. „Při porodu se chovala jako zkušená matka, všechno zvládla sama a nyní se také o mládě vzorně stará,” řekl Haberland.

Na jaře v plné kráse

Spatřit malého chápana bude pro návštěvníky děčínské zoo spíš dílem štěstí.  „Do venkovní expozice chodí tlupa pouze za příznivého počasí, ale na jaře se mládě jistě představí v plné kráse,” je si jistý chovatel.

Tříčlenná skupina se do Děčína přestěhovala z pražské zoo letos v lednu. Pro dvě samice a jednoho samce byla v areálu na přelomu roku vybudována speciální venkovní expozice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků