Hlavní obsah
Nová čínská známka pro mnohé představuje předzvěst změny rodinné politiky. Foto: Reuters

Čuníci a tři selátka. Číňané díky poštovním známkám tuší změnu rodinné politiky

Čínská poštovní známka, na níž je zachycena prasečí rodina se třemi selátky, vyvolala debatu, zda vláda neplánuje uvolnit rodinnou politiku. Informovala o tom agentura Reuters. V roce 2016 Čína povolila městským párům mít dvě děti, čímž skončila politika jednoho dítěte nastolená v roce 1979. Této změně, k níž došlo v lunárním roce opice, tehdy obdobně předcházelo vydání známky s opičí rodinou se dvěma opičátky.

Nová čínská známka pro mnohé představuje předzvěst změny rodinné politiky. Foto: Reuters
Čuníci a tři selátka. Číňané díky poštovním známkám tuší změnu rodinné politiky

Podobu známky, která bude vydána příští rok, tedy v roce v prasete, zveřejnila v pondělí na svém webu Čínská pošta. Před rozesmátými prasečími rodiči stojí hned trojice veselých selátek.

Mnoho Číňanů z podoby známky na sociálních sítích vyvozuje, že vláda chce dosáhnout početnějších rodin. V průběhu letošního roku se v médiích objevily zprávy, že čínská státní rada, která plní funkci vlády, zvažuje zrušení veškerých omezení ohledně počtu potomků.

Podle dostupných údajů se v roce 2016 narodilo jen o milión více dětí než v roce 2015. Fakt, že se změna rodinné politiky ihned markantněji neodrazila na porodnosti, bývá zdůvodňováno tím, že politika jednoho dítěte způsobila nynější nedostatek žen plodném věku. Rodiče upřednostňovali syny, a tak nezřídka docházelo k zabíjení novorozených dívek.

V roce 2017 žilo v Číně o 33 miliónů více mužů než žen. K pomalému nárůstu porodnosti patrně přispěly i vysoké životní náklady a nákladná péče o děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků