Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo

Chomutovský zoopark slaví pichlavý úspěch

Třetí rok za sebou přivedl dikobrazí pár v chomutovském zooparku na svět potomky. Návštěvníci ale uvidí ježatou rodinku ve výběhu až za pár týdnů, zatím si rodiče svá mláďata bedlivě střeží ve vnitřní ubikaci. Mláďata jsou dvě a narodila se na sklonku srpna.

Ilustrační foto Foto: Petr Hloušek, Právo
Chomutovský zoopark slaví pichlavý úspěch

Jestli jsou to kluci nebo holky, zatím chovatelé nevědí. „Pohlaví jsme ještě nezjišťovali, není kam spěchat. Necháváme teď dikobrazí rodince klid,“ poznamenal vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. Pár, který v zooparku odchoval mláďata i loni a předloni, navíc svá měsíční novorozeňata úzkostlivě chrání.

„Ostny chrastí i na mně, když jim jdu uklízet ubikaci,“ potvrdil Todor Stojanov, který se o dikobrazy v zooparku stará. Musí proto být velice opatrný. „Když se rozběsní, nekoukají doleva doprava. Naježí ostny, začnou couvat a mohli by nechtěně ublížit i mláděti,“ vysvětluje.

Ven se prý vydají nejdřív za měsíc. Mladí dikobrazi sice hned po narození chodí i vidí, ale přece jen jsou ještě hodně malinkatí. „Není důvod je teď ze zázemí vyhánět,“ dodává Stojanov.

I pak ale bude třeba napínat zrak, aby návštěvníci rodinku zahlédli. Dikobrazi jsou totiž aktivní hlavně v noci. V nově upraveném výběhu už ale mají i venkovní přístřešek, kde se často zdržují. Pokud bude odchov úspěšný, zoopark zřejmě nabídne dikobrazí mláďata dalším zoo.

Chov dikobrazů srstnatonosých je v Evropě poměrně rozšířený, chová je více než dvě stě zoologických zahrad. Když jsou vyrušeni, naježí bodliny a začnou chřestit dutými ocasními ostny. Když to vetřelce neodežene, otočí se k němu zády a pokoušejí se ho nabodnout. Není pravda, že by uměli své ostny vystřelovat. Mohou se však uvolnit a zůstanou zapíchnuté v kůži útočníka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků