Hlavní obsah
Stephen Hawking se domnívá, že lidé budou mít možnost podívat se do budoucnosti. Foto: Profimedia.cz

Cestování časem je možné, ale jen dopředu, tvrdí Stephen Hawking

Slavný britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking věří, že lidé jsou schopní cestovat v čase, ale jen dopředu. Podle něj by tak lidé mohli odcestovat milióny let do budoucnosti a znovu zalidnit tou dobou už zničenou planetu.

Stephen Hawking se domnívá, že lidé budou mít možnost podívat se do budoucnosti. Foto: Profimedia.cz
Cestování časem je možné, ale jen dopředu, tvrdí Stephen Hawking

Jde již o druhou šokující teorii, kterou Hawking za poslední dva týdny zveřejnil v rámci přípravy svého nového dokumentárního seriálu Stephen Hawking's Universe (Vesmír Stephena Hawkinga) televizní stanice The Discovery Channel.

Koncem dubna přišel s tvrzením, že ve vesmíru existuje život; mimozemšťané prý ale budou s největší pravděpodobností velmi nebezpeční a snažit se s nimi navázat kontakt může být pro lidstvo velmi riskantní. Své teorie Hawking začal zveřejňovat, protože už se prý nebojí, že ho budou lidé mít za blázna.

 Hawking už není tak opatrný

"Cestování časem bylo většinou považováno za vědecké kacířství, a tak jsem o něm raději nemluvil, protože jsem se bál, že mě označí za blázna. Dneska už nejsem tak opatrný,“ řekl Hawking.

Podle něj jakmile bude postavena vesmírná loď, která dokáže letět rychlostí blížící se rychlosti světla, pak den na palubě bude odpovídat roku na Zemi. Pokud se totiž podle Einsteinovy teorie zrychlují objekty na cestě vesmírem, čas se kolem nich zpomalí. Pohyb časem zpátky je nemožný, dodal Hawking, protože to "porušuje základní pravidlo příčiny a následku".

 Projekt CERN se zabývá podobnou teorií

Profesor Brian Cox z Manchesterské univerzity listu The Times řekl, že Hawkingova teorie už má jistou oporu v experimentech prováděných ve velkém částicovém urychlovači Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě.

"Když zrychlíme malé částice na 99,99 procenta rychlosti světla, pak čas pro ně ubíhá jako jedna sedmitisícina našeho času," řekl Cox. Hawking připouští, že je cestováním v čase posedlý. Listu Daily Mail se svěřil, že kdyby mohl, vrátil by se zpátky, aby navštívil Marilyn Monroe v dobách její největší slávy, anebo zaskočil za Galileem Galileim.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků