Hlavní obsah

Britské pobřeží bičuje obrovské množství pěny, moře ji chrlí dál a dál

Může to sice vypadat jako takový malý zimní zázrak, ale není na tom nic až tak pěkného a je to navíc nebezpečné. Britské pobřežní městečko Cleveleys se potýká s velmi netypickým blizardem. Z moře totiž na město létají doslova hektolitry pěny, které už pokryly zdejší zahrady a silniční komunikace. Právě pro motoristy je tato pěna extrémně nebezpečná.

Britské pobřeží bičuje obrovské množství pěny, moře ji chrlí dál a dál

Není to poprvé, co obrovské množství pěny vtrhlo na obyvatele hrabství Lancashire. V tom, co obří tvorbu pěny způsobuje, nemají jasno. Někteří se obávají, že je to známka velkého znečištění moře. Tamější ekologové předpokládají, že pěna vzniká kombinací rozkládajících se řasových hmot a silného přílivu.

"Odebrali jsme nějaké vzorky. Pokud pěnu způsobuje nějaké znečištění, potřebujeme o tom vědět. První vzorky však zatím neukázaly na přítomnost žádných pracích prostředků či podobných látek. Domníváme se tak zatím, že jde o rozkládající se řasy, které vytváří pěnu v kombinaci s přílivem. Víme, že se to tu nárazově stává a poté také velmi rychle mizí. Chceme vědět, co tento jev spouští," uvedla mluvčí místního ekologického úřadu.

Pěna u pobřeží poletuje rychlostí až 145km/h. Jeden z obyvatel Gorden Stanley uvedl, že je celá situace hrozivá. K tomuto jevu sice v oblasti dochází vždy jednou za několik let, v roce 2011 už se to však stalo potřetí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků