Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Boj proti krvavému násilí řeší policisté otupením nožů

Uzbecká policie vyrazila do boje proti rozmáhajícím se násilnostem na veřejných tržištích ve městě Andižanu, kde stále častěji dochází ke krvavým soubojům nožem. Půlmilionové město ve Ferganském údolí na východě země, vyhlášené nožířskou tradicí, se podle agentury Reuters policisté rozhodli ochránit tím, že všem trhovcům nože otupili.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Boj proti krvavému násilí řeší policisté otupením nožů

Podle policejní zprávy poškodili zatím policisté ostří 350 nožů a dalších zhruba dvacet zabavili. Očití svědkové tvrdí, že trhovci se v dlouhých řadách povinně řadí do fronty před zřízencem, který na mechanickém strojku zbavuje nože ostří. Oběťmi jsou řezníci a pekaři, ale zřejmě i prodejci suvenýrů.

Andižan byl před patnácti lety místem masové vzpoury, při níž pořádkové síly podle uzbecké opozice usmrtily stovky lidí. Vláda povstání označila za akci islamistů, podle médií šlo ale spíš o povstání lidí nespokojených s nuznou sociální situací.

Zločinnost se podle oficiálních statistik v Uzbekistánu snižuje, nicméně pouliční šarvátky v Andižanu i jiných městech se dostávají na první stránky místních novin.

Často jde právě o spory trhovců. Dokládá to případ z loňského října, kdy nedaleko metropole Taškentu za bílého dne vykrvácel místní stánkař po útoku konkurenčních trhovců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků